Klausimas 2019-05-14

Laba diena, rašau jums, nes gal padėsite suprasti, kaip čia turi būti. Mano mama pensininkė, sunkiai vaikšto, prieš gerus penkis metus jai prasidėjo šlapimo nelaikymas. Turi ji daug ligų, net nežinau, kaip ten viskas tada buvo apiforminta, bet jai pradėjo rašyti receptą nemokamoms sauskelnėms. Pirkdavom visada dar papildomai, nes nors mama nėra gulintis ligonis, blaiviai mąsto, apsitarnauja pati, tačiau be tų sauskelnių jau ji negalėtų normaliai būti. Ir mes negalėtume būti šalia jos.

Su sese paskaitėm internete, kad dabar jai kaip ir priklausytų 45 vienetai per mėnesį, nes jos šlapimo nelaikymas sunkus. Buvau nuėjęs pas šeimos gydytoją, o ji sako, kad nieko nerašys, reikia šlapimo nelaikymo diagnozės iš gydytojo urologo. Mūsų miestelyje urologo nėra, čia reikės į Vilnių važiuoti! Mama pati autobusu tikrai nenuvažiuos, aš dirbu nuo ryto iki vakaro, pas sesę du maži vaikai, reiktų su jais į miestą grūstis. Na nėra kaip pas tą urologą nusigauti.

Pas jus tinklalapyje radau informaciją, kad šeimos gydytoja gali nustatyti šlapimo nelaikymo diagnozę ir išrašyti receptą. Tai aš ir nesuprantu, kodėl dabar reikia tą seną žmogų varinėti? Padėkite suprasti, kaip mums elgtis, privalo ar neprivalo būti urologo nustatyta diagnozė, kad gautume daugiau sauskelnių? Ačiū.

 

Vidmantas

 

Nuo 2018 m. liepos 1 dienos teisę į šlapimą sugeriančių priemonių kompensaciją turi visi, kam yra diagnozuotas šlapimo nelaikymas. Remdamasi ankstesne tvarka jūsų mamos šeimos gydytoja išrašydavo receptą 30-čiai vienetų. Pagal naują tvarką norint, kad būtų skiriamos kompensuojamos priemonės reikia, kad būtų diagnozuotas šlapimo nelaikymas ir nustatytas jo laipsnis. Jei būtų nustatytas sunkus šlapimo nelaikymas, jūsų mama gautų 45 vienetus (arba 90, jeigu dar yra ir išmatų nelaikymas).

Nauja šlapimo nelaikymo diagnostikos tvarka galioja daugiau nei metus, tačiau dalis medikų dar nėra gerai informuoti, dėl to jie vengia diagnozuoti šlapimo nelaikymą. Tačiau šiais metais sveikatos apsaugos ministras patvirtino naują dokumentą, kuriame praplėtė šeimos gydytojų kompetencijas. Ministro įsakymas V-328 2019 03 18 suteikia teisę šeimos gydytojui diagnozuoti šlapimo nelaikymą ir išrašyti žmogui priklausančias šlapimą sugeriančias priemones.

Pritariu jums, kad varinėti seno žmogaus tikrai nereikėtų, ypač, kai situacija atrodo pakankamai aiški. Tad galiu tik patarti atsispausdinti tą įsakymą, eiti pas mamos šeimos gydytoją ir reikalauti tai, kas jums priklauso – diagnozė, patikslintas šlapimo nelaikymo laipsnis ir didesnis kiekis kompensuojamų šlapimą sugeriančių priemonių. Jei šeimos gydytoja nenusileis, kreipkitės į gydymo įstaigos vadovus ir teisybės ieškokite ten.