Vyrų šlapimo nelaikymas: ką turi žinoti kiekvienas bendrosios praktikos gydytojas 2007-11-02

Kai kalbama apie šlapimo nelaikymą (inkontinenciją), dažniausiai visas dėmesys skiriamas moterims. Tačiau šis negalavimas yra būdingas ir visų amžiaus grupių vyrams, ypač vyresniems. Vyrų šlapimo nelaikymui taip pat būdinga tai, kad jis sunkiau gydomas nei moterų, o kalbama apie šią bėdą per mažai ir per tyliai.

Profesorius bei gydytojas urologas Balys DAINYS pabrėžia, kad ši problema Lietuvoje beveik užmiršta, tačiau su vyrais, besiskundžiančiais įvairiais šlapinimosi sutrikimais, susiduria kiekvienas bendrosios praktikos gydytojas, todėl būtina išmanyti šios ligos specifiką, kad būtų suteikta visapusė pagalba pacientams. Pagal statistiką, apie 5 proc. vyrų iki 60 metų patiria šlapimo nelaikymą, 16 proc. – vyresnių nei 60 metų, o 42 proc. iš jų susiduria su šia problema kiekvieną dieną. Be to, ir vyresnių nei 80 metų vyrų, ir moterų ligotumo rodikliai tampa vienodi.

Sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad vyrai daugiau nei moterys linkę slėpti tokias savo bėdas ir, gydytojui apie jas nepaklausus, dažnai negauna reikalingos informacijos bei pagalbos. Taigi patariama apie tai pasiteirauti, ypač gydant vyresnio amžiaus pacientus. Jeigu įtariamas šlapimo nelaikymas, būtina nustatyti jo priežastis ir vyraujantį tipą, siekiant parinkti tinkamą gydymą bei išvengti komplikacijų. Jei šlapimo nelaikymą lemia rimtesni sutrikimai, būtina nuspręsti dėl specialistų konsultacijos.

Vyrų šlapimo nelaikymą sukelia keletas priežasčių

Norint sėkmingai gydyti bet kokio tipo šlapimo nelaikymą, būtina nustatyti priežastis, nulemiančias jo atsiradimą.
Įtampos šlapimo nelaikymas gali atsirasti, kai prostatos liaukos šalinimo operacijos metu pažeidžiami sutraukiamojo raumens šlaplės rauko nervai, ir jis nebegali atlikti savo funkcijų. Tokiu atveju sutraukiamasis raumuo gauna nepakankamą paramą iš apatinės šlapimo pūslės dalies (šlapimo pūslės kaklelio) ir turi atlikti visą darbą sulaikydamas šlapimą nuo ištekėjimo. Bet koks papildomas spaudimas, atsirandantis kosėjant, čiaudint ar nuo kitokio įsitempimo, sukelia šlapimo pratekėjimą pro sutraukiamąjį raumenį ir šlaplę.

„Vienas iš dažniausiai gydytojo praktikoje pasitaikančių vyrų šlapimo nelaikymo tipų yra ūminis šlapimo nelaikymas. Dažnai pacientai skundžiasi, kad nelaiko šlapimo, tačiau daugiau paklausinėjus pasirodo, kad pacientas nesulaiko šlapimo. Tai du skirtingi dalykai, nes šlapimo nelaikymas yra nuolatinis šlapimo pratekėjimas, o nesulaikymas – tai ūmus noras šlapintis, kai nespėjama nubėgti iki tualeto, nes vyras negali sulaikyti šlapimo ilgesnį laiką. Šlapimo nesulaikymas atsiranda dėl įvairiausių uždegimo procesų: prostatos uždegimo (prostatito), šlapimo pūslės uždegimo, inkstų ir geldelių uždegimo ar šlaplės uždegimo. Taip pat jei pacientas skundžiasi ūminiu šlapimo nesulaikymu, galima spręsti, kad šlapimo pūslės ar prostatos segmentas yra pažeistas uždegimo. Tiriant simptomus pirmiausia išsiaiškinama, koks veiksnys, dažniausiai bakterija, sukelia uždegimą“, – teigia urologas Balys Dainys.

Ūminis šlapimo nesulaikymas taip pat gali atsirasti sergant tokiomis ligomis, kaip gerybinė prostatos hiperplazija ar dirgli šlapimo pūslė. Jei nustatoma, kad nėra jokios infekcijos, bet pacientas skundžiasi imperatyviu šlapinimusi, galima įtarti šias ligas. Daugeliu atvejų sunku identifikuoti dirglios pūslės atsiradimo priežastis, bet kartais dirglumas gali atsirasti esant šlapinimosi trakto infekcijai, vidurių užkietėjimui, tam tikriems neurologiniams sutrikimams, kurie veikia nervinių signalų perdavimą iš smegenų (Parkinsono ligos ar insulto), inkstų ar šlapimo pūslės akmenų, ankstyvoje prostatos padidėjimo stadijoje, esant šlapimo pūslės uždegimui arba ankstyvai piktybinio naviko stadijai.

Persipildžiusios šlapimo pūslės inkontinenciją dažniausiai atsiranda susidarius kliuviniui šlaplėje, kuris užtvenkia šlapimą pūslėje ir susidaro per didelės jo sankaupos. Labai dažnai šlapimo nepratekėjimas pasireiškia dėl gerybinio prostatos išvešėjimo arba šlaplės susiaurėjimo. Padidėjęs spaudimas iš perpildytos šlapimo pūslės įveikia susidariusią kliūtį, ir šlapimas nevalingai išteka lauk. Gerybinio prostatos išvešėjimo neišvengia daugelis vyrų. Tarp penkiasdešimtmečių prostatos išvešėjimas yra apie 40 proc. vyrų, tarp šešiasdešimtmečių – apie 50 proc., tarp septyniasdešimtmečių- apie 80 proc., o tarp vyresnių nei 90 metų – beveik visiems. Šie sutrikimai ne tik sukelia šlapimo susilaikymą (retenciją), bet ir labai padidina šlapimo nelaikymo tikimybę vyresniame amžiuje. Persipildymo inkontinencija taip pat gali atsirasti dėl šlapimo pūslės raumenų susilpnėjimo, antihistamininių arba dekongestantinių vaistų vartojimo, sergant diabetu ar išsėtine skleroze.

Yra nustatyta, kad vyresniame amžiuje rūkymas, nuolatinis alkoholio vartojimas bei antsvoris labai padidina šlapinimosi sutrikimų atsiradimo tikimybę. Taip pat po įvairių prostatos operacijų, kurių metu galimi šlapinimosi trakto nervų pažeidimai, didesnio ar mažesnio laipsnio šlapinimosi sutrikimų padidėja tikimybė iki 15 proc.
Dažniausiai vyrų šlapimo nelaikymą nulemia keletas priežasčių, o ne viena. Šlapimo nelaikymas labai pablogina gyvenimo kokybę ir sukelia nemažai psichologinių problemų.

Sėkmingas gydymas – tik žinant priežastis

Šlapimo nelaikymo priežastims išsiaiškinti pirmiausia turi būti paskirtas šlapimo tyrimas. Taip pat būtina nustatyti PSA. Jei PSA yra padidėjęs ir viršija 3, tada sprendžiamas prostatos biopsijos klausimas. Kadangi kiekvienam pacientui PSA padidėjimas vertinamas individualiai, būtina ligonį siųsti pas urologą ar bent jau pasitarti su juo dėl tolimesnių veiksmų.
Daugiau nei penkiasdešimt metų turintiems vyrams būtina bent vieną kartą per metus apsilankyti pas urologą ir sekti prostatą. Prostatai tirti atliekamas digitalinis/rektalinis tyrimas, jis yra paprastas, bet duoda daug naudingos informacijos. Jeigu matome, kad reikia išsamesnio tyrimo, siunčiame atlikti ultragarsinį prostatos tyrimą. Prostatą galima žiūrėti transabdominaliai – per viršų, bet daug daugiau informacijos duoda transrektalinis prostatos tyrimas pro tiesiąją žarną.

Jeigu iš anksčiau paminėtų tyrimų neišsiaiškiname šlapimo nelaikymo priežasčių, tada gali būti atliekamas urodinaminis tyrimas, kuris yra daug sudėtingesnis ir specifiškesnis. Vis daugiau poliklinikų įsigyja urofloumetrus, aparatus, matuojančius šlapimo srovės greitį bei duodančius daug naudingos informacijos. Lietuvoje urodinaminius tyrimus galima atlikti Santariškių ligoninėje ir Kauno klinikose.

Šlapimo nelaikymas – socialinė problema

Vyrų šlapimo nelaikymas dažniausiai gydomas vaistais, specifiniais pratimais arba chirurginiu būdu, kai nustatomos ligos priežastys. Gydymas taip pat priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo ir kiek šlapinimosi sutrikimai veikia žmogaus gyvenimo kokybę. Daugumai sergančių vyrų nereikalinga operacija ir simptomus galima pašalinti arba susilpninti vartojant vaistus ar pritaikius natūralios medicinos priemones. Daugeliu atvejų gyvenimo būdo, mitybos bei šlapinimosi įpročių pakeitimo gali visiškai pakakti, kad būtų galima kontroliuoti inkontinencija.

„Jei priežastis yra uždegimas, būtina gydyti uždegimą. Efektyviausias gydymas yra tada, kai antibakteriniai vaistai skiriami pagal bakterijų jautrumą jiems. Tačiau kartais tai sudėtinga nustatyti. Jei uždegimas yra sunkus, pvz., šlapimo takų, inkstų ar inkstų geldelių, tenka gydyti tradiciniu būdu, skiriant antibiotikų. Jeigu išsiaiškinamos kitos priežastys, kaip išvešėjusi prostata, skiriama a blokatorių. Jeigu nustatoma dirgli šlapimo pūslė, išrašoma medikamentų, kurie mažina šlapimo pūslės dirglumą. Kai šlapimo nelaikymas atsiranda po įvairių operacijų, pažeidus šlapinimosi trakto nervus, kartais tenka implantuoti dirbtinį sfinkterį. Šis gydymo būdas taip pat tinka esant nuolatiniam šlapimo nelaikymui, tačiau ne visiems pacientams galima atlikti tokias operacijas, o Lietuvoje jos kol kas neatliekamos. Tai yra labai laukiama naujovė, nes ji palengvintų ajaunų vyrų, varginamų šlapimo nelaikymo, gydymą“, – apie ligonių gydymo būdus pasakojo gydytojas urologas Balys Dainys.

Šlapimo nelaikymą palengvina ir simptomus sumažina įvairūs šlapimo surinkėjai bei slaugos priemonės, kurių yra nemažai. Įvairiausios paklodės, patiesalai, speciali patalynė, sauskelnės, pritaikytos pagal šlapimo nelaikymo intensyvumą, specialūs sporto rūbai gali padėti pacientams įveikti psichologinį diskomfortą ir gyventi normalų gyvenimą.
Pasak gydytojo urologo Balio Dainio, šlapimo nelaikymas labai dažnai sukelia ne tik medicinos, bet ir aibę psichologinių problemų. Kad ir nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymas, vyrai pradeda šalintis žmonių, tampa uždari bei ima izoliuoti save nuo visuomenės. Jų poreikiai bei visuomeniniai interesai labai susiaurėja, prasideda depresija, problemos šeimoje, taip pat lytinė impotencija. Todėl norint suteikti visapusišką pagalbą pacientui bei užtikrinti reikalingą gyvenimo kokybę kenčiančiam nuo šlapimo nelaikymo būtina suvokti, kad tai ne tik medicininė, bet ir socialinė problema.

Vida Lenskaitytė
Gydymo menas