Vyrų liga 2007-03-30
Vyresni vyrai dažnai liūdnai juokauja: „kai buvau jaunas, šlapimo srovė skriedavo toli prieki, o dabar – tik ant batų galų“. Gydytojai teigia, kad šis juokelis turi realų pagrindą.
Prostatos išvešėjimas – dažniausia urologinė vyrų liga. Senstant prostata neišvengiamai didėja, nes keičiasi hormonų pusiausvyra. Tai įrodo ir statistika: tarp keturiasdešimtmečių prostatos padidėjimas diagnozuojamas vos 10 proc. vyrų, o iš sulaukusių 80 metų ja serga net 90 procentų.
Padidėjus prostatai, ima varginti nemalonūs simptomai. Tenka 5-6 kartus per naktį keltis į tualetą, vargina padidėjęs ar staigus noras šlapintis, sunku pradėti šlapintis, silpnėja srovė, lydi pojūtis, kad nebaigei šlapintis, arba vos pasišlapinus vėl kyla noras. Galite įsivaizduoti, ką apie tokį vyrą mano žmona! Dažnai sveikata savaime pagerėja, ypač ligos pradžioje. Ir tai suklaidina. Bet liga dažniausiai lėtai, tačiau neišvengiamai progresuoja. Delsiant eiti pas specialistą, gali sutrikti šlapimo pūslės funkcija, į šlapimo takus įsiskverbti infekcija, susiformuoti akmenys ar prasidėti lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Dažnai ligą lydi ir erekcijos sutrikimai. Pavojinga komplikacija – ūminis šlapimo susilaikymas. Tuomet gali padėti tik skubi gydytojo pagalba.
Labai panašūs šlapinimosi sutrikimai gali kilti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, hiperaktyvios šlapimo pūslės, dažnai taip būna kartu su prostatos išvešėjimu. Hiperaktyvia šlapimo pūsle gydytojai vadina skubų norą šlapintis, kai kartais net nepavyksta susilaikyti. Taip pat į tualetą tenka bėgti gerokai dažniau nei anksčiau. Bet tam, kad gydytojas nustatytų šią ligą, atlikęs tyrimus, jis turi nerasti kitų priežasčių, galinčių paaiškinti tokią būklę. Pernai paskelbti EPIC tyrimo duomenys paneigė paplitusią nuomonę, kad šlapinimosi sutrikimų dažniausiai patiria moterys. Apklausus daugiau kaip 19 tūkstančių vyresnių nei 18 metų vyrų ir moterų iš keturių Europos šalių bei Kanados pasirodė: ir vyrai, ir moterys dėl sutrikusio šlapinimosi kenčia beveik vienodai. Negana to, vyresniems vyrams ši problema pasitaiko net dažniau negu moterims. Stebėtina tai, kad net 6 iš 10 (61,3 proc.) vyrų, vyresnių kaip 18 metų, patyrė didesnių ar mažesnių šlapinimosi sutrikimų. Tačiau tik nedidelė dalis vyrų nelaiko šlapimo, o moterys dėl to kenčia gerokai dažniau.
Kadangi gerybinė prostatos hiperplazija – tik vyrų liga, gydytojai jiems skiria alfa adrenoblokatorių – vaistų, kurie mažina prostatos ir šlapimo pūslės kaklelio lygiųjų raumenų tonusą ir plečia kraujagysles. Šie vaistai labai palengvina šlapinimosi sutrikimus esant gerybiniam prostatos išvešėjimui. Be to, jie gali būti vartojami ir kraujospūdžiui mažinti. Vaistų, kurie padeda gydyti hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomus (M-cholinoblokatoriai), vyrams skiriama nepalyginamai rečiau nei moterims, nes paprastai manoma, kad hiperaktyvi šlapimo pūslė – tai moterų liga.
Nors alfa adrenoblokatoriai efektyvūs, padeda ne visiems: net 65 proc. gydomų 3 mėnesius žmonių simptomai nepakankamai sumažėja. Kodėl taip yra, priežasties ėmė ieškoti urologe iš JAV Zhanna Jumadilova su kolegomis. Prieš dvejus metus ji paskelbė šokiruojančio savo tyrimo duomenis.
Nors hiperaktyvi šlapimo pūslė vienodai dažnai pasitaiko ir vyrams, ir moterims, tyrėjai nustatė: moterims dėl šios ligos išrašoma beveik 4 kartus daugiau receptų negu vyrams.
Be to, vyrams, kuriems diagnozuota tik hiperaktyvi šlapimo pūslė, o ne gerybinė prostatos hiperplazija, vis tiek dažniau skiriama alfa adrenoblokatorių susiaurėjusiems šlapimo takams plėsti atpalaiduoti) ir šlapinimuisi gerinti, o ne vaistų nuo hiperaktyvios šlapimo pūslės.
Mokslininkai padarė išvadą: gydytojai nusprendžia, kad vyrams šlapinimasis sutrikęs tik dėl prostatos išvešėjimo, o į sutrikusią šlapimo pūslės funkciją nekreipia dėmesio. Nes mano, kad alfa adrenoblokatorius išgydys ligą. Nors tokia pozicija turi pagrindo (padidėjus prostatai, dėl pasunkėjusio šlapimo tekėjimo didėja šlapimo pūslės dirglumas ir atsiranda hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomų), daliai pacientų hiperaktyvi šlapimo pūslė nebūna susijusi su prostatos padidėjimu. Ji tokia būna dėl amžiaus pokyčių šlapimo pūslės raumenyje.
Ar yra išeitis?
Taigi šlapinimosi sutrikimų vyrams sukelia ne tik išvešėjusi prostata, bet ir hiperaktyvi šlapimo pūslė, todėl juos reikėtų gydyti nuo abiejų šių ligų.Keli tyrimai įrodė, kad spėjimas teisingas: kai ligoniai su alfa adrenoblokatoriais ėmė vartoti dar ir anticholinerginių vaistų, kurie slopina šlapimo pūslės raumens – detruzoriaus – susitraukimus, pagerėjimo sulaukė daugiau tiriamųjų. JAV atlikto tyrimo metu vyrams, kuriems nustatyta prostatos hiperplazija, buvo skiriama alfa adrenoblokatoriaus doksazosino (Cardura) ir selektyvumu pasižyminčio cholinoblokatoriaus tolterodino (Detrusitol). Po šešių mėnesių kombinuotojo gydymo simptomų sumažėjo daugiau tiems asmenims, kurie buvo gydomi abiem vaistais. Vienas iš galimų M-cholinoblokatorių šalutinių poveikių – ūminis šlapimo susilaikymas dėl natūraliai šiems vaistams veikiant atsirandančio šlapimo pūslės raumens atsipalaidavimo. Šio šalutinio poveikio rizika didelė tada, kai esama reikšmingos šlapimo ištekėjimo kliūties (obstrukcijos). Tačiau, keleto klinikinių tyrimų duomenims, gydant vyrų šlapinimosi sutrikimus, dėl tolterodino nepadidėjo ūminis šlapimo susilaikymas. Taigi gali būti, kad gydytojas šlapinimosi sutrikimams gydyti skirs ne vieną, o du vaistus.
Reikia žinoti
– Panašius šlapinimosi sutrikimus gali sukelti skirtingos ligos: gerybinė prostatos hiperplazija, hiperaktyvi šlapimo pūslė ar net prostatos arba šlapimo pūslės vėžys.
– Vyresniems nei 50 metų vyrams būtina ištirti PSA (prostatos specifinį antigeną), kuris leidžia anksti įtarti prostatos vėžį.
Šlapinimosi sutrikimo simptomai skirstomi į dirginimo (susiję su šlapimo pūsle) ir obstrukcijos (susiję su prostata).
Ddirginimo (iritaciniai) simptomai
Skubus šlapinimasis, padažnėjęs šlapinimasis – nikturija, šlapinimasis naktį, šlapimo nelaikymas.
Obstrukcijos simptomai
Pasunkėjusi šlapinimosi pradžia, susilpnėjusi tėkmė, nutrūkstanti tėkmė, stanginimasis, lašėjimu pasibaigiantis šlapinimasis.
Dr. Darius Trumbeckas
Lietuvos rytas/ RP