Tarptautinė inkontinencijos savaitė buvo pradėta BNS salėje 2014-06-18
Penktus metus iš eilės Lietuvoje minima Tarptautinė inkontinencijos savaitė. Šios savaitės renginius mūsų šalyje organizuoja VšĮ Inkocentras. Šiemet apie opią, neretai stigmatizuojamą ligą – šlapimo ir išmatų nelaikymą – bus kalbama birželio 16-19 d. renginiuose.
„Ketverius metus informavom apie inkontinenciją, aiškinom ir mokėm, kaip su tuo gyventi, kvietėm atvirai diskusijai, diskutavom, o šiemet mes raginame pagaliau veikti. Kviečiame liautis į šlapimo nelaikymą žiūrėti kaip į simptomą; kviečiame suvokti, jog tiek gydymo, tiek gyvenimo kokybės, tiek slaugos klausimai turintiems inkontinenciją nėra sprendžiami. Žmonių teisės yra pažeidžiamos, o valstybė kasmet „taupydama” praranda virš 300 milijonų litų“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.
Birželio 17 d. antradienį, įvyko spaudos konferencija „Šlapimo nelaikymas įkalina namuose pusę Vilniaus. Ar tai normalu?“. Konferencijos metu buvo pristatyta sergamumo inkontinencija statistika, valstybės biudžeto išlaidos tam ir „sutaupymų“ praradimai.
Pasak Inkocentro vadovės J. Misevičienės, kasmet Lietuvoje atsiranda 65 vyrai, kurie po prostatos operacijos nelaikys šlapimo visą gyvenimą. Valstybė tokių vyrų nedarbingumo pašalpoms per metus išleidžia 273 tūkst. Lt, jei per dieną jiems būtų kompensuojama viena sauskelnė, valstybei tai kainuotų tik 170 tūkst. Lt per metus. Valstybė sutaupytų 100 tūkstančių ir būtų išsaugotas vyrų orumas, jie galėtų dirbti niekam neįtariant apie jų problemą.
Gydytoja urologė, med. dr. Aušra Černiauskienė pabrėžė, jog šlapimo nelaikymo chirurginis gydymas mūsų šalyje nevyksta atsižvelgiant į pacientų poreikius. „Per mėnesį mūsų gydymo įstaigoje keturioms moterims dedami pošlapliniai raiščiai, tačiau reikėtų apie dešimt tokių operacijų. Vyrų šlapimo nelaikymo operacijoms reikalingos priemonės nėra valstybės kompensuojamos, jiems tenka už šias operacijas susimokėti patiems nuo 5 iki 24 000 litų“, – sakė gydytoja urologė.
„Šlapimo nelaikymas – tai ne tik medicininė, bet ir socialinė problema. Nors tai nėra būklė, nuo kurios priklauso žmogaus gyvybė, gyvenimo kokybę ji labai pažeidžia. Pagal gyvenimo sužalojimo lygį šlapimo nelaikymas lyginamas su Alzheimeriu ir insultu. Bėda ta, kad tai nelaikoma liga, o tik tam tikrų ligų simptomų, nors visame pasaulyje diagnozė pripažįstama kaip liga ir remiantis šia diagnoze kompensuojamos slaugos priemonės“, – J. Misevičienė.
Spaudos konferencijoje kalbėjęs onkologinių pacientų organizacijos atstovas Šarūnas Narbutas pabrėžė, jog mūsų šalis yra viena pirmaujančių valstybių pagal socialinę atskirtį, o veiksmingų priemonių, kaip sugrąžinti žmones į darbo rinką, nėra. Jo nuomone, valstybės požiūris į šlapimą nelaikančius asmenis prisideda prie socialinės atskirties didinimo.
„Lietuvoje gyvenimo kokybės terminas nėra suvokiamas. Mes kalbame apie tai, ar žmogus gauna tinkamą gydymą, bet nekalbame apie tai, kas būna po to. Mes skiriame gydymui didžiulius pinigus, bet negalvojame apie tai, kaip pastatyti žmogų ant kojų, kad jis grįžtų į darbo rinką. Kalbant apie priemones, visi suprantame, kad žmogus šlapinasi tikrai ne vieną kartą per dieną. Jei valstybė sako, kad tau užtenka vienos priemonės per dieną, apie kokią gyvenimo kokybę galima kalbėti? Pasaulyje rekomenduojama kompensuoti bent tris vienetus. Tikrai nedrįsčiau sakyti, kad Sveikatos apsaugos ministerija gali rasti tiek lėšų visoms sauskelnėms kompensuoti, tačiau reikia bent jau pripažinti problemą ir didinti jų kompensavimo skaičių po truputį. Daug žmonių negali sau leisti jų nusipirkti patys ir kenčia su ta viena sauskelne per dieną“, – sakė Š. Narbutas.
Kiti Inkontinencijos savaitės renginiai:
Trečiadienį, birželio 18 d. 18 val. Kaune „Uni joga“ klube vyks renginys moterims „O kur mano O?!“.Jaukioje aplinkoje bus kalbama apie nėštumo ir gimdymo pasekmes moterų lytiniam pasitenkinimui, bus aptariami orgazmo pajautimo pokyčiai ir pasiūlyti sprendimai, kaip išvengti dažniausios gimdymo pasekmės – šlapimo nelaikymo bei kaip neprarasti savo orgazmų. Renginį ves Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja Giedrė Veličkienė.
Ketvirtadienį, birželio 19 d. 11 val. Visuomenės sveikatos biure vyks VšĮ Inkocentras pradėto projekto „Jauskis laisvai ir pasitikėk savimi!“ renginys. Visuomenė kviečiama į teorinę paskaitą ir praktinius užsiėmimus kartu su dubens dugno pratimų trenere Egle Afanasjeva.