Šlapimo nelaikymo gydymo būdai
Šlapimo nelaikymas yra susirgimas, kuris gali būti nulemtas vienos ar kelių priežasčių. Jį siūloma gydyti įvairiais metodais. Šlapimo nelaikymą ne visada galima visai išgydyti, tačiau visada galima suteikti pagalbą, kad žmogus taptų “sausu” ir jo gyvenimas vėl taptų pilnavertis. Prieš parenkant gydymo formą, būtina tiksliai išsiaiškinti šlapimo nelaikymo priežastis.
Gydymo būdai:
- Vaistai. Šlapimo nelaikymas gydomas skirtingais vaistais, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo tipo. Skiriami vaistai yra receptiniai. Menopauzės amžiaus moterims, gydant estrogenų trūkumą, irgi galima padėti išspręsti šlapimo nelaikymo problemą.
- Operacinis gydymas. Gydytojas įvertina chirurginės operacijos būtinybę ir galimybę.
- Dubens dugno raumenų stiprinimas. Dubens dugno raumenų stiprinimas gali palengvinti šlapimo nelaikymo problemą. Mankštinant dubens dugno raumenis, didinamas pajėgumas, greitis ir išlaikymas. Geriausias rezultatas pasiekiamas tada, kai tai atliekama teisingai (žr. profilaktika).
- Šlapimo pūslės treniravimas. Pacientas mokomas pilnai ištuštinti šlapimo pūslę, prailginti tarpus tarp ėjimų į tualetą, mokomas valingai kontroliuoti šlapimo pūslės veiklą.
- Fizioterapija. Taikomos įvairios fizioterapinės procedūros šlapimo pūslei atpalaiduoti esant dirgliajai šlapimo pūslei.
- Elgesio terapija. Pacientas mokomas pasišlapinti, susirasti tualetą ir mokėti juo pasinaudoti.
- Aplinkos pritaikymas. Sukuriama palanki aplinka, tualetas turi būti kuo arčiau. Jei nėra tokios galimybės, pacientas aprūpinamas pagalbinėmis priemonėmis, kaip antai specialiomis kėdėmis, šlapinimosi indais.
- Katerizavimas. Naudojamas esant perpildytai šlapimo pūslei. Negalima laikyti nuolatinio kateterio, siūlomas protarpinis kateterizavimas, nes tai yra susiję su infekcijos rizika.
- Sugeriančios priemonės. Jei šlapimo nelaikymą galima gydyti, pvz., raumenų mankšta ar medikamentais, tai reikia pasirūpinti ir šlapimo nelaikymui skirtomis apsaugos priemonėmis. Jos palengvina su šlapimo nelaikymu susijusias higienos ir socialines problemas bei išsaugo paciento orumą, judrumą ir aktyvumą. Vyrams ir moterims gaminamos skirtingos apsaugos priemonės. Jos pacientui suteikia pasitikėjimo bei palengvina gulinčiųjų ligonių slaugą. Sugeriančių apsaugos priemonių pasirinkimo kriterijus – šlapimo nelaikymo laipsnis. Tinkamų gaminių naudojimas palengvina asmeninę higieną ir slaugytojui, ir slaugomajam.
Odos priežiūra
Siūlomas odos apiplovimas su vandeniu, naudojant specialias valomąsias ir plaunamąsias priemones. Odai minkštinti siūlomos odą minkštinančios ir drėkinančios priemonės (mineralinis aliejus, alijošius, migdolų aliejus, propileno glikolis, glicerinas, pantenolis). Būtina naudoti apsauginius kremus ar tepalus su cinko oksidu, dimetikonu.