Šiauliuose plečiama moderni ginekologinė pagalba 2008-10-30
Šlapimo nelaikymas yra liga, nuo kurios pasaulyje kenčia apie trečdalį vyresnio amžiaus moterų, – sako dr. A.Simavičius.- Tai nereiškia, kad visas jas reikia operuoti. Tačiau yra atvejų, kai be chirurgijos neišgydysi. Vertinant socialiniu, psichologiniu aspektu, šlapimo nelaikymas yra tarp keturių būklių, labiausiai įtakojančių moters gyvenimo kokybę. Šios būklės – tai Alzheimerio liga, osteoporozė, šlaunikaulio kaklelio lūžis.
Anot gydytojo A.Simavičiaus, ilgą laiką apie šią problemą nebuvo šnekama ir moterys varžydavosi laiku kreiptis į medikus. Ligos priežasčių yra daug – amžius, nėštumai, gimdymai, menopauzė, nutukimas, šlapimo sistemos funkciniai sutrikimai, kitos ligos, taip pat – sunkus darbas, per maža savo sveikatos priežiūra.
Medicinoje šlapimo nelaikymo operacijos žinomos ir taikomos seniai. Pasiūlyta įvairių korekcijos būdų, taip pat ir chirurginei plastikai taikant moters audinius. Operacijų efektyvumas – apie 30-50 proc. Prieš dešimtmetį pasaulyje pritaikytas naujas metodas – pradėti implantuoti šlapimo sistemos organus laikantys tinkleliai. Lietuvoje, Vilniaus ir Kauno universitetų klinikose, šiuos metodus pradėta taikyti prieš trejus metus. Šlapimo nelaikymo operacijos uždedant tinklelį (modeliai TVT, TVT-O, TVT-S) operacijos atliekamos ir laparoskopiškai, ir darant atvirą pjūvį.
Šiaulių apskrities ligoninėje akušerio ginekologo A.Simavičiaus atliekamos šlapimo nelaikymo operacijos dažniausiai yra laparoskopinės. Klinikiniai tyrimai rodo, kad šių operacijų efektyvumas gana aukštas – po 5-10 metų šlapimą sulaiko apie 90 proc. operuotų pacienčių. Laparoskopinėms šlapimo nelaikymo operacijoms reikalingas specialus tinklelis ir instrumentų rinkinys, kuris kainuoja apie 1650 litų. Pacientės jį turi pirktis pačios, nes jis yra nekompensuojamas.
Dar vienas akušerio ginekologo A.Simavičiaus įsisavintas metodas – moters dubens organų slinkimo bei kritimo chirurginis gydymas uždedant medicininį PROLIFT tinklelį. Tai taip pat laparoskopiškai specialiais instrumentais atliekamos gimdos pakėlimo operacijos, makšties plastinės operacijos, siaurinama makštis, kartais šalinama gimda. Moterų genitalijų slinkimo priežastys bei rizikos veiksniai yra gimdymai, sunkus fizinis darbas, menopauzė, lėtinis kosulys, vyresnis amžius.
Dubens organų slinkimo, kaip sako gydytojas A. Simavičius, neįmanoma koreguoti medikamentais. Dr. Andrius Simavičius šiems chirurginiams gydymo metodams pasirengė stažuotėje Švedijos klinikose.