Paskaita: Būti sausam – vienas iš gyvenimo kokybės kriterijų 2017-11-07
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šlapimo nelaiko nuo 4 iki 8 proc. žmonių. Lietuvoje tokių asmenų gali būti priskaičiuojama iki 300 000.
Septynerius metus aktyvią pacientų informavimo ir gynimo veiklą vykdantis VšĮ Inkocentras yra surengęs ne vieną paskaitų projektą medikams, slaugytojams, medicinos studentams, psichologams, vyrams, moterims, senjorams. Apkeliauti visi didesni šalies miestai, paskaitose sudalyvavo daugiau nei keli tūkstančiai žmonių.
2014 m. būriai moterų rinkosi į teorinius ir praktinius užsiėmimus apie dubens dugno raumenis ir jų stiprinimą;
2015 m. Inkocentras paskelbė senjorų sveikatos metais ir skaitė paskaitas apie senjorų sveikatos iššūkius ir kaip juos įveikti;
2016 m. lankyti šalies provincijos miestai kviečiant vyriškai kalbėti apie vyrų ligas;
2017 m. su Lietuvos psichologų sąjunga rengtos diskusijos apie šlapimą nelaikančių pacientų tylėjimą ir būdus juos prakalbinti, kad jie atsivertų, nekentėtų vieni savo skausme, o ieškotų pagalbos.
—————————
Šį rudenį Inkocentras kviečia vilniečius į paskaitas apie šlapinimosi sutrikimus. Pirmoji paskaita vyko rugsėjo 20d. 12 val. Lietuvos Edukologijos Universiteto konferencijų centre T. Ševčenkos g. 31, Vilnius, 410 auditorijoj. Antroji vyko spalio 25d. ten pat. Trečioji vyks lapkričio 29d. 12 val. Projektas remiamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo lėšomis.
—————————
VšĮ Inkocentro vadovė gyd. Jurga Misevičienė sako, jog neretai klaidingai manoma, kad šlapimo nelaikymas – tik vyresnio amžiaus žmonių neišvengiamas palydovas. „Atrodo, jau nedaug liko ligų, apie kurias būtų gėda pasisakyti. Kalbama apie onkologines ligas, apie depresiją, net užkrečiamas ligas, tačiau yra vienas susirgimas, apie kurį trečdalis moterų neprasitars niekam niekada, dalis į gydytoją kreipsis tik praėjus trejiems metams nuo pirmųjų simptomų. Tai šlapimo nelaikymas. Nors 80 proc. sergančiųjų gali pasveikti, tačiau daugelis priversti sėdėti namuose, nes gėda apie tai kalbėti, ieškoti pagalbos, imtis veiksmų gerinant savo gyvenimą“, – sako gydytoja J. Misevičienė.
Ji sako, jog anksčiau paminėtas statistinis skaičius 300 000 lietuvių, turinčių šlapimo nelaikymą, apima gausybę žmonių su įvairiais lėtiniais susirgimais (išsėtinė sklerozė, Alzheimerio, Parkinsono liga), žmones po įvairių ūmių sveikatos pablogėjimų ar operacijų (insultas, lytinės sistemos chirurginės operacijos), taip pat tai gimdžiusios moterys, vyresnio amžiaus moterys, vaikai.
„Dažnai tenka girdėti iš gimdžiusių moterų, kad jau nėštumo metu jas ima varginti lengvas šlapimo nelaikymas. Pagimdžiusios jos nusprendžia, kad tai neišvengiamas fiziologinis pokytis. Tai labai klaidinga nuostata! Šlapimo nelaikymas nėra neišvengiamybė. Jo gali nebūti jūsų gyvenime. Pagalbos būdų yra visokių, svarbiausia, nebijoti tos pagalbos ieškoti“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.
Ji vardija dalykus, kurie išduoda, kad jūsų situacija jau nejuokinga:
- Prieš išeinant iš namų dar užeinate į tualetą „dėl visa ko“;
- Kosint, čiaudint, juokiantis sukryžiuojate kojas;
- Prieš įprastą kėlimosi laiką jus pažadina stiprus noras šlapintis (tai gali būti 2-3 val. iki įprasto kėlimosi);
- Sportuojant, čiaudint, kosint ar juokiantis kartais išbėga keli lašeliai šlapimo;
- Prieš einant miegoti dar kartą nueinama į tualetą „dėl visa ko“.
„Šlapimo nelaikymas, nepriklausomai nuo jo pasireiškimo stiprumo, pažeidžia bet kokio amžiaus ir bet kokios lyties asmenis ir jų artimuosius. Per tiek metų mes išgirdome ne vieną pasakojimą, mums savo istorijas kas mėnesį atskleidžia tie, kuriems gal nedrąsu apie tai pasisakyti savo artimiesiems ar gydytojui. Matome daug skausmo, vienatvės, vienišumo jausmo, tačiau net didžiausioje neviltyje raginame ieškoti šviesos. Viltis visuomet yra, nes jau egzistuoja daug sprendimų, kaip išlikti sausam, kaip gyventi toliau kokybiškai ir neprarandant išdidumo. Kviečiu ateiti į paskaitas, apie viską papasakosiu ir į visus klausimus atsakysiu“, – šypsodamasi kviečia VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.
Paskaitoje sužinosite:
- Kokie yra šlapinimosi sutrikimai;
- Kada kreiptis į gydytoją;
- Kaip sau padėti?;
- Kokios gydymo galimybės?;
- Kaip gyventi, jei negalima išgydyti?
Paskaitos pabaigoje kiekvieno dalyvio lauks dovanėlė.
VšĮ Inkocentras vykdomo projekto „Būti sausam – vienas iš gyvenimo kokybės kriterijų“ artimiausi paskaitų grafikas bus skelbiamas www.buksausas.lt.
.