Naujos operacijos vyrams 2008-09-29
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centro gydytoja dr.Aušra Černiauskienė, dalyvaujant žymiam prancūzų urologui prof.Philippe’ui Grise’ui, pirmą kartą Lietuvoje atliko dvi naujas minimaliai invazines operacijas vyrų šlapimo nelaikymui gydyti.
Šlapimo nelaikymas itin pablogina gyvenimo kokybę
– Kada reikalingos tokios operacijos?
– Jos taikomos po radikalių prostatos pašalinimo operacijų. Šalinti prostatą prireikia ne tik dėl vėžio, bet ir dėl gerybinių ligų. Šlapimo nelaikymas po tokių operacijų pasitaiko gana dažnai. Daugeliui pacientų šią funkciją padeda atkurti reabilitacijos priemonės, fizioterapija ir vaistai. Bet 5-10 proc. ligonių šlapimo nelaikymas išlieka praėjus ir pusei metų po prostatos pašalinimo.Tuomet padėti gali naujosios operacijos – minimaliai invazinės, greitai atliekamos ir estetiškos. Operacijos metu per mažą tarpvietės pjūvį po šlaple implantuojamas specialus biosintetinis raištis.
– Ar pasaulyje tokios operacijos atliekamos seniai ir kokie jų rezultatai?
– Baltijos šalyse tai pirmosios operacijos. Jos atliekamos dar ne visose Europos šalyse. Prancūzijoje, kur teko stažuotis, biosintetiniai raiščiai dėl šlapimo nelaikymo vyrams implantuojami jau trejetą metų. 80 proc. operacijų rezultatai labai geri.
– Nėra kitų alternatyvų?
– Jei ši minimaliai invazinė operacija neduoda norimų rezultatų, pasaulyje taikoma dirbtinio sfinkterio implantavimo operacija, kuri yra nepalyginti brangesnė nei naudojant biosintetinius raiščius ir Lietuvoje neatliekama.
Šlapimo nelaikymas vyrams yra didelė bėda ir psichologinė problema, kurią jie neretai stengiasi nuslėpti netgi dažniau nei moterys. Jiems tenka nuolat nešioti įklotus, keisti juos 6-8 kartus per dieną. Tai smarkiai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę, sukelia diskomfortą ir darbe, ir šeimoje.
– Ar šias operacijas apmoka ligonių kasos?
– Pirmosioms operacijoms biosintetinių raiščių ir vienkartinių adatų komplektus, kainuojančius daugiau nei 5 tūkst. litų, pacientai pirko patys. Kaina nemaža, bet specialistai tarsis su operacinių komplektų tiekėjais, kad sumažintų kainą ir siūlys tas išlaidas įtraukti į operacijos kainą, kurią, tikiuosi, jau netolimoje ateityje kompensuos ligonių kasos. Moterims panašios operacijos pradėtos daryti anksčiau, ir joms iš pradžių teko mokėti už implantuojamus raiščius, o dabar tos operacijos jau visiškai kompensuojamos.