Liga, kurios gėdijamės 2009-03-20
Sutrikusios fiziologinės mūsų organizmo funkcijos kartais mums pridaro ne tik fizinių, bet ir psichologinių bei socialinių problemų, tačiau vis dar yra bėdų, apie kurias mes gėdijamės kalbėtis net su medikais. Pavyzdžiui, manoma, kad šlapimo nelaikymas – tik pagyvenusių žmonių bėda. Tačiau yra duomenų, kad su šia problema susiduria apie 20-30 proc. jaunų, 30-40 proc. vidutinio amžiaus ir iki 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Maždaug pusė iš jų – moterys.
Psichiškai traumuoja labiau nei vėžys
Lietuvoje priskaičiuojama 200-250 tūkst. žmonių, kuriems pasireiškia kurio nors laipsnio šlapimo nelaikymas. Iš viso pasaulyje nuo šlapimo nelaikymo kenčia apie 200 mln. žmonių, pusė iš jų – moterys. Remiantis Suomijoje atliktais tyrimais, moterims šlapimo nelaikymas gyvenimo kokybę blogina daug labiau nei daugelis kitų susirgimų. Ir šis sutrikimas tikrai būdingas ne tik ligoniams, kuriems buvo pažeistos nervinės struktūros, reguliuojančios šlapinimąsi.
Anot specialistų, šlapimo nelaikymas trikdo ne tik fizinę, bet ir psichologinę žmogaus sveikatą: pakrinka miegas, sutrinka darbingumas, galima susirgti depresija. Dėl atsiradusio diskomforto nukenčia socialinė veikla, savigarba, seksualiniai santykiai, nepriklausomybė, gyvenimo būdas – krinta žmogaus gyvenimo kokybė.
Tyrimų duomenimis, moterys, besiskundžiančios šlapimo nelaikymu, pagalbos į gydytojus kreipiasi vidutiniškai tik po trejų metų nuo simptomų atsiradimo pradžios. Tik 8 proc. kreipiasi po mėnesio ir apie 20 proc. – po metų.
Moterų šlapimo pūslė ir šlaplė remiasi į raumeninį sluoksnį, vadinamą dubens dugno raumenimis. Jie padeda šlaplei užsidaryti. Jei šie raumenys susilpnėja ir sumažėja jų elastingumas, tiek kasdienė veikla, tiek kosėjimas gali sukelti moterims šlapimo nutekėjimą. Šie dubens dugno raumenys gali išsitampyti ir susilpnėti, pvz., nėštumo ir gimdymo metu. Papildomą krūvį dubens dugno raumenims sudaro antsvoris.
Atskira moterų šlapimo nelaikymo priežastis – menopauzė. Su amžiumi kūno raumenys silpnėja, dėl sumažėjusio moteriškų hormonų kiekio gleivinės šlapimo pūslėje ir šlaplės sienelėse plonėja. Be to, susilpnėja dubens dugno raumenų kraujotaka, jų funkcionavimas, o tai irgi turi įtakos šlapimo nelaikymui. Šį nemalonų sutrikimą gali sukelti ir kai kurie vaistai, neurologiniai sutrikimai bei šlapimo pūslės infekcijos ir net vidurių užkietėjimas.
Atsikratyti galima visiems laikams
Kadangi viešai kalbėti apie šią problemą gėda, nėra ir informacijos apie galimus jos sprendimo būdus. Šlapimo nelaikymo simptomai gali būti įvairūs: nuo kelių lašų retkarčiais iki pastovaus ir nuolat tekančio šlapimo. Priklausomai nuo priežasčių bei pasireiškimo yra skiriami keli šlapimo nelaikymo tipai.
Dažniausia priežastimi yra dubens dugno raumenų susilpnėjimas arba menopauzė. Tai vadinamasis įtampos šlapimas. Ši nelaikymo forma dažnai pasitaiko gimdžiusioms moterims. Pilvo ertmės ir pūslės bendras spaudimas tampa didesnis nei šlapimo aparato, nors pūslės raumuo nesusilpnėjęs. Nekontroliuojamai šlapimas teka, pavyzdžiui, kosint ar čiaudint, t.y. staigiai padidėjus pilvo ertmės spaudimui.
Daliai žmonių staiga užeina noras šlapintis. Šiuo atveju šlapimo nelaikymas grindžiamas pūslės susitraukimo raumens per dideliu dirglumu.
Vienas iš veiksmingų šlapimo nelaikymo būdų – Kėgelio pratimai, kuriuos gali rekomenduoti urologai arba ginekologai. Pasaulyje ši speciali gimnastika, treniruojanti šlapimo pūslę palaikančius raumenis, laikoma efektyviausia profilaktikos priemone, užkertančia kelią šlapimo nelaikymui.
Kaip DELFI sakė nemokamas konsultacijas šiais klausimais teikiančios viešosios įstaigos „Inkocentras“ vadovė Jolanta Juzukonytė, kasdien pagalbos čia ieško apie 15-30 žmonių, tačiau dauguma apie savo bėdas kalba tik puse lūpų.
„Gal tik antrą ar trečią kartą atėjęs žmogus prisipažįsta, kad problema kamuoja būtent jį. Vis dar susiduriame su atvejais, kai žmogus tikina, kad konsultuojasi neva dėl kito asmens. Paprasčiau tik su jaunais žmonėmis. Jie šiuo atžvilgiu neturi kompleksų“, – teigė pašnekovė.
Anot J. Juzukonytės, maždaug pusė pacientų turi lengvų šlapimo nelaikymo sutrikimų, kai išlaša keli lašeliai. Paprastai tai moterys po ginekologinių operacijų arba po gimdymo.
„Žmonės neturi jokios informacijos apie tai, kaip su šia problema tvarkytis, kokias higienos priemones naudoti, kad aplinkiniai nepajustų šlapimo kvapo. Daugelis moterų, ypač jaunų, pratimų dėka gali nesunkiai atsikratyti šios problemos visiems laikams. Prireikus patariame apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris skiria dar ir medikamentinį gydymą“, – pasakojo centro vadovė.