Klausimas 2021-03-08

Laba diena,

Nors ir gyvenu tokiam kaip ir nemažam mieste, tačiau namus kūrenu pečium. Tai dabar, žiemą, kasdien reikia nešioti malkas į namus, jas kapoti, dar reikia kieme sniegą nusivalyti. Pradėjau pastebėti, kad kartu su šaltesniu oru, prasidėjo man bėdos su šlapimo nelaikymu. Jūs man pasakykit, ar čia man jau bėdos, ar čia tik šaltis kažkaip taip veikia?

Kasu sniegą čia prieš kelias dienas, tai pakabinau sniego daugiau ir keliu kastuvą į viršų. Ir jaučiu, kad išbėga keli lašai. Bet kad aš visai nenorėjau į tualetą! Nebuvo jausmo, kad jau noriu į tualetą, negaliu kentėti, todėl stipresnis judesys ir ima lašėti. Ne, tiesiog pakėliau sunkiau ir lašeliai išbėgo. Tas pats buvo ir su malkų nešimu. Saugau nugarą, tai kai reikia prisidėti malkų, o jos guli ant žemės, pritūpiu ir dedu ant sulenktos rankos. Prisidėjau, stojuosi ir vėl jaučiu, kad išbėgo lašelis.

Aš aišku, jau pensininkė, tai gal čia normalus mano amžiui procesas? Ir jis va taip ir prasideda? Kai susideda į vieną daug dalykų: šaltis, sunkaus svorio kėlimas. Ir jeigu jau man prasideda šlapimo nelaikymas, tai ar dar galiu tą kažkaip pristabdyti ar jau imti pirkti šlapimą sugeriančias sauskelnes?

 

Su pagarba

Aldona, Ukmergė

 

 

 

Atsako gydytoja Jurga Misevičienė, VšĮ Inkocentras vadovė

 

Statistika sako, kad kas antra penkiasdešimtmetė skundžiasi šlapimo nelaikymu. Ir maždaug 50 proc. besiskundžiančiųjų šlapimo nelaikymu turi įtampos šlapimo nelaikymą. Būtent tokio šlapimo nelaikymo pasireiškimą ir matau laišką mums parašiusios Aldonos atveju. Įtampos šlapimo nelaikymas pasireiškia keičiant kūno padėtį, dirbant kažkokius fizinius darbus.

Žiemos metu reikia nusikasti sniegą, reikia atsinešti malkų, reikia fiziškai padirbėti stipriau ir susidarė tam tikros sąlygos, kurios leido pasireikšti šlapimo nelaikymui. Visai gali būti, kad į šlapimo nelaikymą anksčiau ponia Aldona nekreipė dėmesio, tačiau jis jau buvo. Pačiaudėjus, pakosėjus ar pasijuokus ištekėjęs lašas, kaip rodo patirtis, nesukelia didelių nepatogumų moterims, jos gali ilgą laiką ignoruoti tuos kelis lašelius. Greičiausiai, šita situacija trunka jau kurį laiką, o fizinis darbas tik išryškino, kad tai jau yra ne pirmo, o , manyčiau, jau vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymas.

Pagalbos reikia ieškoti dabar, nieko nelaukiant. Pradėti siūlau nuo gyvenimo būdo keitimo. Siūlau daryti Kėgelio pratimus bent tris kartus per dieną po 10 kartų. Kėgelio pratimai – tai kai sutraukiami dubens dugno raumenis ir atpalaiduojami. Reguliariai atliekant Kėgelio pratimais galima procesą pristabdyti, galima būklę pagerinti. Žinoma, niekas negali duoti garantuoto atsakymo, kaip toliau bus – ar liga progresuos, ar pavyks ją sulaikyti pakeitus gyvenimo būdą ir pasitelkus Kėgelio pratimus. Reikia pradėti daryti tuos pratimus, apsišarvuoti kantrybe ir daryti. Bent du mėnesius kasdien atlikite Kėgelio pratimus ir žiūrėti, ar bus efektas.

Tačiau jeigu tai neduos norimo efekto, tuomet reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydymą paskirti gali šeimos gydytojas, gali nukreipti papildomai konsultacijai pas gydytoją urologą.

Tiek dabar, tiek laukiant gydymo rezultatų dėl savęs pačios, dėl komforto, dėl sausumo pojūčio siūlau naudoti šlapimą sugeriančius įklotus. Diagnozavus vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymą, 60 vnt įklotų per mėnesį yra kompensuojama.