Kai vyrai nusprendžia „nuo rytojaus gyvensiu sveikai“ 2024-05-06

Pavasarį dažna moteris ima keisti mitybos įpročius, mankštinasi, kitaip sakant, imasi sveikos gyvensenos su tikslu sulieknėti. Kartais tokio projekto imasi ir 45 plius metų vyrai. Tuomet dažnai ištariama frazė „žilė galvon, velnias uodegon“. Suprask, ištiko vyrą, matyt, vidutinio amžiaus krizė arba vyrų „menopauzė“. Kodėl vyrai nusprendžia sveikiau gyventi? Ar toks sprendimas gali būti nulemtas amžiaus sukeltų hormoninių pokyčių? Kokias klaidas daro pradėję gyventi sveikiau? Ir kokios „raudonos vėliavėlės“ vyrams byloja apie būtinybę keisti gyvenimo būdą? Apie viską plačiau netrukus papasakosime.

Ryžtas ir motyvacija

gydytoja Jurga Misevičienė sako, kad dažnas vyras, pavasarį užsukęs į sporto klubą ar namie išsitraukęs seną treniruoklį, yra kupinas didžiausio ryžto pradėti sveikai gyventi. „Tačiau po kurio laiko tampa aišku, kad vien tik ryžto nepakanka. Reikia ir žinių, kaip mankštintis, reikia įsivertinti sveikatos būklę. Juk begalė nežymių sveikatos problemėlių (pakilęs kraujospūdis, cholesterolis, skaudantys kelio sąnariai ar dažnesnis kėlimas naktį į tualetą) reikalauja individualaus požiūrio – asmeninio mitybos ir treniruočių plano“, – sako J. Misevičienė.

Neretai šlapimo sistemos sukelti tam tikri simptomai priverčia vyrus ieškoti geresnės savijautos gyvenimo būdo pokyčiuose. „Visi vyrai susimąsto apie amžių, jeigu naktį tenka kelis kartus eiti į tualetą dėl noro pasišlapinti arba jeigu pamato, kad jų šlapimo srovė nėra stipri. Tai prostatos siunčiami signalai ir jie turėtų būti kiekvienam vyrui tos „raudonos vėliavėlės“. Tačiau manau, kad išvydus tas vėliavėles reikėtų ne skubėti į sporto klubą, o geriau užsiregistruoti pas gydytoją urologą. Vyrai kentės ilgai ir niekam neprasitars apie turimus šlapinimosi sutrikimus. Ir tai labai neteisingas elgesys. Visas ligas labai svarbu pamatyti kuo ankstyvesnėje stadijoje, tada jas lengviau suvaldyti ir išgydyti“, – pataria gydytoja, VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Pasak specialistės, net mažiausi gyvenimo būdo pokyčiai – ilgesni pasivaikščiojimai, lengva mankštelė ar daugiau daržovių mityboje – turės teigiamą poveikį jūsų savijautai. „Kalbant vyrams suprantamais terminais pasakysiu – prieš bet kokius pokyčius būtina atlikti „technikinę apžiūrą“: pasidarykite kraujo tyrimus pas šeimos gydytoją, užsukite pas urologą nepriklausomai nuo to turite ar neturite kažkokių prostatos siunčiamų signalų. Kardiologas, gastroenterologas, endokrinologas – šių specialistų apžiūra taip pat nepamaišys kartą per metus“. – pataria gydytoja.

 

Pabėgti nuo infarkto

Išsėtinės sklerozės draugijos „Feniksai“ rengtame seminare „Fizinis aktyvumas – mada ar būtinybė?“ pranešimą skaitęs Ignas Bakėjus tikino – labai gerai, kad fizinis aktyvumas yra mada.

„Aš net svajojau apie tai, kad ta mada ateitų, kad žmonės norėtų ateiti į sporto salę. Nieko blogo, kad žmonės neteisingai kažką daro toj sporto salėj, yra priversti paskui dėl patirtų traumų išgyventi laikiną nepatogumą. Po tokios patirties vyras daugiau niekada gyvenime nesugalvos eiti vienas į sporto salę, be jokios priežiūros, be trenerio, be apšilimo daryti fizinę veiklą. Bet iš kitos pusės iš kur mes turime žinoti, kaip teisingai sportuoti? Kas mus mokė? Mokykloj, universitete, darbe? Kur mus to mokė? Niekur. Todėl labai svarbu sužinoti, kaip mankštintis teisingai, nes be fizinio aktyvumo nevyksta kūne visi reikiami procesai, prastai įsisavinamas deguonis, keičiasi kaulų ir raumenų būklė. Tik dėl to, kad esame fiziškai neaktyvūs. Tad tegul fizinis aktyvumas virsta mada, kurios sekėjai būna gerai informuoti“, – paskaitoje kalbėjo lektorius Ignas Bakėjus.

Jo manymu, nuo šiek tiek daugiau judėjimo gali prasidėti labai dideli pokyčiai žmogaus kūne ir savijautoje. „Žmogus sutvertas judėti, jokiu būdu ne sėdėti ar gulėti. To sėdėjimo turėtų būti nedidelė dalis. Jeigu žmogus turi visą dieną sėdėti, tai „sugenda“ kelios jo kūno dalys. Greičiausiai „sugenda“ mūsų pečių juosta. Netreniruojant krūtinės raumenų krūtinė susitraukia, netreniruojant viršutinės trapecijos dalies, mes imame linkti į priekį, pakumpstame. Traukiasi pilvo raumenys ir persitempia nugaros raumenys, visa tai nutinka mūsų kūnui, nes mes didesnę laiko dalimi sėdime. Nugaros trapecinius raumenis treniruoti nesunku – užtenka kasdien pakelti abi rankas į viršų. Pradėkite nuo to – kas valandą po 10 kartų pakelkite abi rankas į viršų“, – ragina Ignas Bakėjus.

Jeigu ilgai sėdimą gyvenimo būdą gyvenęs žmogus staiga nusprendžia, kad jis nori eiti žaisti krepšinį, futbolą ar lankyti šokius, turi suvokti, jos tokiai veiklai jis nėra pasiruošęs. Labai lengva gauti traumą. Norint būti fiziškai aktyviam, reikia tam pasiruošti“, – sako Ignas Bakėjus.

Jeigu skauda nugarą, ranką negali pakelti, kelį skauda ar klubai persisukę, vadinasi, žmogus yra „minusinėje“ būklėje, kuri nerekomenduoja būti fiziškai aktyviu. Reikia nueiti kelią bent jau iki nulinės stadijos. Daug sėdintys žmonės turi raumenų disbalansus, užspaudimus. Kartais mes ieškom įmantrių dalykų, vaikštom į visokias terapijas, o kartais užtenka pajudėti, pamankštinti, patampyti raumenis ir galva ima geriau veikti, mintys aiškesnės darosi, nes kūnas pasimankštinus gauna daugiau deguonies. Antra dalis, kuri sugenda nuo sėdėjimo – juosmeninė dalis. Jeigu susitvarkom mankštomis viršutinę kūno dalį ir juosmenį, tai pagerėja daugybė kūno parametrų ir imame jaustis geriau, sveikiau. Ir nereikia kažkokių kardinalių, drastiškų dalykų“, – pataria sporto specialistas.

 

Vyrų andropauzė

Ties 45-50 metų palaipsniui ima mažėti vyrų testosterono lygis. Literatūroje rašoma, kad jau nuo 30 metų testosterono lygis mažėja po 1 proc. per metus. Sveikatos žurnalistė Nijolė Koskienė, tyrinėjanti įvairių veiksnių įtaką mūsų sveikatai, sako, kad testosterono mažėjimas sukelia ne vieną pastebimą simptomą:

  • Dažnai keičiasi nuotaika (būdingas dirglumas, žema tolerancija stresui, nerimas);
  • sumažėja raumenų masė;
  • dažnai kamuoja energijos trūkumas;
  • išryškėja vyro krūtys (ginekomastija);
  • gali sutrikti miegas;
  • pasireiškia erekcijos disfunkcija.

 

Ne visada šiuos simptomus nulemia krentantis testosteronas, kartais jie būna nulemti turimos ligos (nutukimas, širdies ligos, cukrinis diabetas) ar įpročių (rūkymas, alkoholio vartojimas, miego trūkumas). „Kraujagyslių chirurgai mėgsta sakyti, kad nebūna geros potencijos be sveikos širdies ir kraujagyslių. Tad nenuostabu, kad atsiradus vienam ar kitam anksčiau minėtam simptomui vyrai imasi gyvenimo pokyčių: keičia mitybos įpročius, pradeda mankštintis, rūpinasi kokybišku miegu, dažniau stresą valdo sporto klube, o ne bare. Tai, mano manymu, geras kelias rūpintis savo sveikata“, – dalinasi informacija Nijolė Koskienė.

 

Ką verta valgyti

Ji sako, kad verta mažėjantį testosteroną pasididinti pasitelkus tam tikrus maisto produktus, kurie savyje turi svarbių maistinių medžiagų.

 

  • Austrės. Austrių porcijoje cinko yra daugiau nei bet kuriame kitame maiste. O cinkas yra svarbus reprodukcinės sveikatos šaltinis.
  • Lapinės žalios daržovės. Špinatuose, mangolduose ir kopūstuose gausu magnio, kuris gali padidinti organizmo testosterono lygį. Žalios lapinės daržovės taip pat turi daug kitų maistinių medžiagų ir gali padėti palaikyti subalansuotą mitybą.
  • Riebi žuvis ir žuvų taukai. Riebi žuvis ir žuvų taukai yra „gerųjų“ riebalų, žinomų kaip omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai. Šie junginiai turi daug naudos sveikatai, pavyzdžiui, palaiko širdies ir sąnarių sveikatą.
  • Pirmo spaudimo alyvuogių aliejus. Alyvuogių aliejus yra pagrindinė Viduržemio jūros dietos dalis, kuri gali turėti daug naudos sveikatai, įskaitant sumažintą širdies ligų ir vėžio riziką. Aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų ir vitamino E, antioksidanto. Panašiai kaip riebi žuvis ir žuvų taukai, aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus gali padėti padidinti bendrą žmogaus riebalų suvartojimą ir skatinti testosterono gamybą.
  • Svogūnai, česnakai. 2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad svogūnai ir svogūnų ekstraktai gali palaikyti hormonų gamybą, padidinti antioksidacinį aktyvumą ir padidinti bendrą testosterono kiekį. Panašių rezultatų davė ir tyrimai su česnako papildais.

 

„Liaudiškas posakis – nepulti kaip nuogam į dilgėles – labai prasmingas ir taiklus kalbant apie vyrų sveikos gyvensenos projektus. Ramiai aplankykite visus medikus, išgirskite jų rekomendacijas, įsivertinkite savo fizinį aktyvumą ir kokių nedidelių pokyčių galite imtis, įtraukite į mitybą sveikatai naudingesnių produktų vietoj trijų dienų detoksikacijos ar badavimo. Tokia rami, apgalvota sveikesnio gyvenimo būdo pradžia gali garantuoti, kad pradėsite ilgą ir nuoseklų projektą ir to nesinorės mesti jau po kelių savaičių“, – sako gydytoja Jurga Misevičienė.