Jei dirigentas serga, orkestras prastai groja 2009-02-09
„Prostata yra sekso dirigentas. O statistika liudija, kad apie du trečdalius vyrų turi erekcijos sutrikimų. Jeigu dirigentas serga, tai ir orkestras prastai groja“, – sako prof. Balys Dainys.
Gal laikotarpis, kai pasigendame tikrumo ne tik aplinkoje, bet ir tarpusavio santykiuose, verčia iškristalizuoti esmines sąvokas? Moterys siekia atitikti moteriškumo, o vyrai – vyriškumo idealą. Tik kuo pasireiškia tikrasis vyriškumas, jeigu tradiciškai nebereikia demonstruoti jėgos? Rūpesčiu ir švelnumu savo moteriai bei vaikams, išmintingais sprendimais ir seksualumu? Daug tikimės iš šalia esančio žmogaus, tačiau ar visada paskatiname rinktis teisingus sprendimus?
Vis dar nemažai vyrų vyriškumą suvokia kaip abejingumą negalioms ir kantrybę. Deja, jeigu žmonoms arba draugėms taip ir nepavyksta tokio jų požiūrio pakeisti, dažniausiai tai atsiliepia rimtomis sveikatos ir šeimos santykių problemomis.
„Vyriškumas – kompleksinė sąvoka, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos ir urologijos centro profesorius Balys Dainys. – Pastaruoju laiku susidarė nuomonė, kad vyriškas vyras – tai potencialiai seksualus vyras. Tačiau vyriškumas – kompleksinė sąvoka, į kurią įeina ne tik seksualumas, bet ir visapusiška vyro sveikata. Puiku, kad pastaruoju metu daugiau dėmesio skiriama specifinei vyro sveikatai. Prostata – specifinis vyro organas, neretai keliantis rūpesčių. Dėl to kalbėdami apie vyriškumą neišvengiamai turime kalbėti apie prostatos sveikatą. Yra sakoma, kad sveika prostata – sveikas vyras. Prostata ne veltui vadinama antrąja vyro širdimi. Joje gaminami prostaglandinai – vienos aktyviausių biologinių medžiagų, labai svarbios normaliai erekcijai, ejakuliacijai ir vaisingumui. Sutrikus prostaglandinų gamybai išsiderina visa vyro lytinė veikla. Tai labai daug reiškia ir bendrai vyro savijautai, jo paties ir visos šeimos gyvenimo kokybei. Todėl prostatos sveikata privalo rūpėti ir moterims“.
Kur slypi vyriškumas
Priešinė liauka, arba prostata, – organas, esantis už gaktos ir į priekį nuo tiesiosios žarnos. Prostatą perveria sėklos išmetamieji latakai, kurie prasideda sėklidės prielipo uodegoje ir atsiveria prostatinėje šlaplės dalyje. Orgazmo metu priešinės liaukos raumenys susitraukia, ir jos turinys patenka į prostatinę šlaplės dalį. Iš jos su sėklinių latakų, prostatos, sėklinių pūslelių sekretu išmetami spremijai.
Prostatos sekretas, kurio šiek tiek nuolat išteka į šlaplę, turi medžiagų, naikinančių bakterijas, kylančias atvira šlaple iš išorės. Taigi prostata saugo lytinius ir šlapimo sistemos organus nuo infekcijų.
Esama specifinių prostatos ligų, tarp kurių svarbiausios trys: prostatos uždegimai – prostatitai, kuriais dažniau serga jauni vyrai, gerybinis prostatos išvešėjimas, arba hiperplazija, – pagyvenusių vyrų liga ir prostatos vėžys.
Uždegimų priežastys yra dvi: lytiniu būdu plintančios ligos (chlamidiozė, ureaplazmozė, mikoplazmozė ir kt.), kurios būdingos jaunimui, neturinčiam nuolatinių lytinių partnerių, ir antra – peršalimai. Esame įpratę, kad prostatos ligos – vyresnio amžiaus vyrų bėda, tačiau pasitaiko, kad dėl prostatos uždegimo pas gydytoją urologą savo paauglius sūnus atlydi motinos. Susirgimo priežastis – čiuožinėjimas nuo kalno ant plastmasinio „padėkliuko“…
„Dabar jaunimas nelinkęs saugoti savo sveikatos – vaikšto žiemą „madingai“, nuogais pilvais, sėdi ant šaligatvio, maukia alų. Tokie vaikinai vargu ar gali išsaugoti sveiką prostatą“, – sako B.Dainys.
Sergant prostatitu sutrinka prostatoje biologiškai aktyvių, antibakerinių medžiagų gamyba, bakterijos įsibrauna į prostatos audinį, primenantį kempinę, ir sukelia uždegimą. Dėl to atsiranda šlapinimosi sutrikimų, maudžia pilvo apačią, tarpvietę, sėklides, vyrai skundžiasi skausmingu orgazmu. „Prostata yra sekso dirigentas. O statistika liudija, kad apie du trečdalius vyrų turi erekcijos sutrikimų. Jeigu dirigentas serga, tai ir orkestras prastai groja“, – pasitelkia vaizdingą palyginimą B.Dainys.
Išvada aiški: norint išsaugoti vyriškumą derėtų vengti prostatos uždegimų, o pastebėjus jų požymius nedelsti kreiptis į gydytoją.
Iš kokybės – į kiekybę
Vidutinio amžiaus vyrai dažnai serga gerybiniu prostatos išvešėjimu, arba hiperplazija. Tai susiję su amžiumi ir hormonų pusiausvyros pakitimais, kai prostata iš kokybės būsenos pereina j kiekybę, atsiranda šlapinimosi sutrikimų. „Anksčiau tokio vyro šlapimo srovė būdavo gera, o su amžiumi ji silpnėja“, – apie susirgimo požymius pasakoja profesorius.
Beje, statistika rodo, kad kas dešimtas vyras kenčia dėl šlapimo nelaikymo. Dėl šlapimo pūslėje nuolat esančio šlapimo ir infekcijos neretai susidaro akmenų. Dėl išvešėjusių prostatos audinių spaudimo į prostatos šlaplės dalį, sunkėjant šlapimo nutekėjimui, šlapimo pūslės raumenys storėja, hipertrofuojasi. Tačiau ir tokie sustorėję raumenys ilgainiui nebegali ištuštinti pūslės. Po kurio laiko šlapimo pūslės raumenys silpnėja, dekompensuojasi, ima trikti šlapimo pūslės vožtuvų veikla, šlapimas susitvenkia netgi šlapimtakiuose ir inkstuose, sutrinka inkstų funkcija.
Esant prostatos išvešėjimui skausmų nebūna, vienintelis požymis – pasunkėjęs šlapinimasis, pradedama dažniau keltis naktį, sunkiau pakentėti dienos metu, panorėjus šlapintis reikia skubėti, bet kai kada nepavyksta visiškai ištuštinti šlapimo pūslės. „Jeigu prieš dviejų valandų susirinkimą vyras būtinai skuba į tualetą, jam dera susirūpinti prostatos sveikata“, – perspėja profesorius.
Gerybinis prostatos išvešėjimas – liga, nulemta amžiaus pokyčių. Visi žinome apie moterų menopauzę. Hormonų pokyčiai vyksta ir vyrų organizme, jie prasideda jau nuo 30 metų. Vyriško hormono testosterono kiekis kasmet sumažėja apie 1,2 proc., ir apie 45-50 metų tie pokyčiai jau darosi pastebimi, prostata pradeda didėti. Tyrimai rodo, kad prostatos išvešėjimo požymių esama 14 proc. 40^49 metų, 24 proc. 50-59 metų, didžiosios dalies šešiasdešimtmečių ir beveik visų vyresnių kaip 80 metų vyrų prostatoje.
„Deja, nemažai vyrų nesigydo, tikėdamiesi, kad pagerės savaime. Tačiau gerybinis prostatos išvešėjimas linkęs tik progresuoti. Kai kada pakanka suvalgyti šiek tiek aštresnio maisto, išgerti bokalą alaus, kad liga plykstelėtų netgi iki tokio lygio, jog susilaiko šlapimas. Didėjanti liauka spaudžia šlaplę, sutrinka šlapimo nutekėjimas, atsiranda liekamojo šlapimo. Per ilgesnį laiką gali susidaryti šlapimo pūslės išvaržų – divertikulų. Šios ligos komplikacijos neretai pasiekia grėsmingą žmogaus sveikatai ir net gyvybei lygį – inkstų nepakankamumą. Ši bėda neaplenkia daugelio vyrų, taigi ir daugelio šeimų. Todėl vyro vyriškumu, taigi ir seksualine šeimos sveikata, raginčiau kuo anksčiau susirūpinti ir vyrus, ir jų moteris, kurios paprastai drąsiau kreipiasi į gydytojus“, – ragina B.Dainys.
Vyriškumui reikia švelnumo
Jau dešimtmetis, kai Lietuvos vyrai drąsiau kalba apie savo problemas, nesibaimindami, kad vos joms išaiškėjus gydytojai siūlys imtis radikalių priemonių, teks ryžtis operacijai.
„Esama puikių švelniai, bet gerai veikiančių vaistų, kurie padeda išsaugoti prostatos sveikatą ir pagerinti vyro savijautą, – sako B.Dainys. – Vienas tokių – „Prostamol uno“. Vaistas yra augalinės kilmės, atlikta daugybė visokių tyrimų, įtikinamai liudijančių, kad esant gerybinio prostatos išvešėjimo požymių jis turi ne tik gydomąją, bet ir profilaktinę reikšmę. „Prostamol uno“ pristabdo išvešėjimą, sureguliuoja šlapinimąsi, pagerina srovę. Dėl to, aišku, pagerėja ir vyriškumas. Šį prostatos būklę gerinantį vaistą skiriu ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jauniems savo pacientams, sergantiems prostatos uždegimais, nes jis atlieka reabilitacijos, prostatos stiprinimo funkciją, teigiamai veikia sveikimą. „Prostamol uno“ – augalinės kilmės vaistas, veikiantis švelniai, tausojamai, todėl norint sulaukti efekto jį reikia vartoti ilgesnį laiką – tris mėnesius, pusę metų. Kai liga jau toliau pažengusi, tenka griebtis stipresnių cheminių vaistų. Tačiau gerybinio prostatos išvešėjimo profilaktikai, pradinėse stadijose, siekiant prostatą stiprinančio poveikio, tai pats tinkamiausias, nepakeičiamas vaistas“.
B.Dainys pabrėžia, kad nesvarbu, kokia priežastis vyrą atveda pas gydytoją. Svarbiausia, kad jis kuo anksčiau pastebėtų pirmuosius savo sveikatos sutrikimų požymius. „Laiku negydomos prostatos ligos, seksualinės sferos sutrikimai gali sukelti visišką lytinę negalią iki impotencijos. Gerinantys potenciją, padedantys išvengti šlapinimosi sutrikimų vaistai iš esmės padeda išsaugoti vyriškumą, pagerinti ne tik paties vyro, bet ir visos šeimos gyvenimo kokybę“, – įsitikinęs profesorius.
Jis labai pritaria visoms šios krypties akcijoms, vykstančioms pastaruoju laiku Lietuvoje. „Tai, kad atvykęs pas šeimos gydytoją vyras gali atlikti PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą, labai svarbu, – sako profesorius. – Juk kasmet beveik 350 tūkst. Europos vyrų nustatomas prostatos vėžys, nusinešantis tūkstančius gyvybių. Nereikėtų ignoruoti medicinos mokslo laimėjimų ir naujų, modernių diagnostikos metodų, padedančių užkirsti kelią sunkioms ligoms. Tyrimas nereiškia ligos, tačiau skatina vyro budrumą ir dėmesingumą savo vyriškumui“.