Inkontinencijos savaitė 2018: „Juokis#nekryžiuok kojų“ 2018-06-18

Birželio 18 – 22 dienomis visame pasaulyje minima Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkis „Juokis#nekryžiuok kojų”. Lietuvoje Inkontinencijos savaitės renginius inicijuoja ir organizuoja VšĮ Inkocentras. Šių metų Inkontinencijos savaitės partneris  – „My hero” komandos nariai: Ignas Bakėjus ir Rasa Mončiunskaitė.

Šlapimo nelaikymas pernai mūsų šalyje pagaliau pripažintas liga ir visiems sergantiesiems numatyta kompensuoti šlapimą sugeriančias priemones. Tačiau valstybės biudžete numatyti tie patys 4 mln. eurų, kurie buvo skiriami iki šiol buvusiai kompensacijai tokių priemonių.

„Šis faktas mus labai neramina, nes geri sumanymai gali likti tik sumanymais, o dėl jų buvo daug dirbta, diskutuota Sveikatos apsaugos ministerijoje suburtoje darbo grupėje. Be to, turintys šlapimo nelaikymą jau seniai laukia šių pokyčių. Todėl sumanėme surengti diskusiją Vyriausybėje. Taip pat labai džiaugiuosi, kad prie Inkontinencijos savaitės prisijungė ir „My hero“ komanda. Jie padės mums skleisti prevencinių priemonių svarbą ir būdus. Šlapimo nelaikymo galima išvengti ar sumažinti jo pasireiškimą jeigu bus stiprinami dubens dugno raumenys. Tad Lietuvoje Inkontinencijos savaitė minima keliant du klausimus: iš kur gauti pinigų ir ką galime padaryti patys, kad nesusirgtume šlapimo nelaikymu“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Birželio 20 dieną sporto klube “My hero” vyks du užsiėmimai: 11:00 mamoms su vaikais, 18:15 visiems. „Šių užsiėmimų metu daugiau dėmesio skirsime Kėgelio pratimams ir parodysime moterims, kokie pratimai padeda stiprinti dubens dugno raumenis. Gimdžiusias, jaunas moteris ir klimakterinio periodo moteris neretai kamuoja toks šlapimo nelaikymas, kai juokiantis, kosint ar čiaudint išteka keli lašeliai šlapimo. Vėliau tai progresuoja ir šlapimas gali ištekėti keičiant kūno padėtį, bėgant, šokinėjant, keliant sunkesnį daiktą. Todėl mes labai kviečiame nesigėdyti apie tai kalbėti, nesigėdyti išgirsti svarbios informacijos ir imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias šlapimo nelaikymui”, – sako “My hero” trenerė Rasa Mončiunskaitė.

Birželio 20 d. 10:30 Lietuvos Respublikos Vyriausybėje (233 pasitarimų salėje) vyks diskusija „Kaip pritraukti lėšų augantiems senjorų, neįgaliųjų ir lėtinėmis ligomis sergančiųjų poreikiams patenkinti“.

Diskusijoje bus keliami tokie klausimai:

  • Ar yra paskaičiuota, kiek reikia lėšų patenkinti visus ilgiau gyvenančios visuomenės poreikius?
  • Ar teisingai elgiamąsi, kai senjorų ir lėtinėmis ligomis sergančiųjų gyvenimo kokybė, vaistų, paslaugų prieinamumas gerinamas tik „ant popieriaus“, nenumatant tam papildomų lėšų?
  • Ar yra numatyta kokioje nors valstybinėje strategijoje, kaip bus didinamas finansavimas įvertinus ilgėjančią gyvenimo trukmę ir to pasekmes: daugiau sergančiųjų lėtinėmis ligomis, daugiau reabilitacijos, gyvenimo kokybę išlaikančių priemonių, vaistų?
  • Kokiais metodais kitų ES šalių socialinės ir sveikatos apsaugos sektoriai sprendžia finansavimo didinimo klausimą? Kieno sąskaita didinamas finansavimas?

Diskusijoje pasisakys:

  1. VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė. Šlapimo nelaikymas – senstančios visuomenės palydovas.
  2. POLA vadovas Šarūnas Narbutas. Pavargome būti prašytojais, bet kokie gali būti sprendimai?
  3. Paliatyvios slaugos asociacijos įkūrėjas Arvydas Šeškevičius. Gėdos ir smarvės ligoninės – kada pasikeis situacija slaugos ligoninėse? Teisėjo pakeltos algos vs slaugadienio įkainis. Ką tokiais prioritetais valdžia sako savo piliečiams?
  4. Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Justas Džiugelis. Kaip priimami sprendimas didinti finansavimą? Iš kur gauti pinigų? Ar viską lemia politinė valia?
  5. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas. Biudžeto planavimas – kokiais principais tai daroma? Ką daryti, kad visų poreikiai būtų patenkinti?
  6. Valstybinės ligonių kasos atstovas. Šlapimo nelaikymu Kiek lėšų skiriama vaistų kompensavimui, gydymui, reabilitacijai?

Maloniai kviečiame dalyvauti ir pranešti apie savo dalyvavimą el. paštu jurga@inkocentras.lt, kad galėtume pasirūpinti leidimu patekti į Vyriausybę. 

Šlapimo nelaikymas žmonių gyvenimuose:

  • Mažiausiai viena iš trijų suaugusių moterų ir vienas iš penkių vyrų patiria šlapimo inkontinenciją.
  • JAV sveikatos ekonomikai šlapimo inkontinencija kainuoja nuo 16 iki 18 milijardų dolerių ir smarkiai prisideda prie aplinkos taršos.
  • Tai antroji pagal dažnumą priežastis, kodėl senyvas žmogus atiduodamas į senelių namus.
  • Moterys prieš kreipdamosi pagalbos vidutiniškai laukia trejus su pusę metų.
  • Moterys nežymų šlapimo nutekėjimą vertina kaip buvimo moterimi dalį, dar vieną nereikšmingą dalyką, su kuriuo reikia susitaikyti. (Diane K. Newman, slaugos praktikos mokslų daktarė. „Kaip gyventi su inkontinencija“.)