Hiperaktyvios šlapimo pūslės gydymas tolterodinu 2007-10-01
Hiperaktyvi šlapimo pūslė nustatoma, kai nesugebama sulaikyti šlapimo, atsiradus staigiam norui šlapintis. Tokiais atvejais pūslė susitraukinėja nevalingai, ir žmogus jaučia nuolatinį ir nevalingą norą šlapintis, pvz., girdėdamas tekantį vandenį, nespėja atrakinti durų ir pan.
Taip pat hiperaktyviai šlapimo pūslei būdingas padažnėjęs šlapinimasis (>7 kartų per dieną), nikturija (daugiau kaip kartą, o vyresnio amžiaus pacientams – du kartus per naktį), šlapimo nelaikymas orgazmo metu. Hiperaktyvią šlapimo pūslę galima gydyti estrogenais (kurie veikia labai trumpai, todėl rekomenduotini simptomams gydyti), tačiau pagrindinis vaistas nuo hiperaktyvios šlapimo pūslės ir mišraus šlapimo nelaikymo išlieka tolterodinas. Šio vaisto galima skirti kartu su dubens dugno pratimais ir fizioterapijos procedūromis.
Tolterodino pranašumas
Tolterodinas veiksmingai mažina hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomus (rečiau šlapinamasi, retėja šlapimo nelaikymo atvejų, slopinamas staigus noras šlapintis), yra saugus ir gerai toleruojamas. Tai anticholinerginio poveikio šlapimo pūslę atpalaiduojantis preparatas.
Pagrindinis šlapimo pūslės muskarininius receptorius M2 ir M3 stimuliuojantis ir nevalingus šlapimo pūslės susitraukimus bei fiziologinį detrusoriaus susitraukimą, esant normaliam šlapinimosi procesui, lemiantis mediatorius yra acetilcholinas. Todėl ir anticholinerginio poveikio vaistai yra pirmos eilės gydant HŠP. Gydymo anticholinerginiais vaistais pasirinkimą lemia jų selektyvumas M2 ir M3 receptoriams, esantiems tiksliniame organe – šlapimo pūslėje, bei kuo mažesni nepageidaujami poveikiai. Taigi, pasirenkant vaistus HŠP gydyti, reikia atsižvelgti į tai, kad jie veiktų kuo selektyviau ir kuo mažiau sąveikautų su kitais kartu vartojamais vaistais.
Tolterodinas greitai rezorbuojamas ir, išgėrus tabletę, maksimali koncentracija kraujo serume susidaro per 1-2 valandas. Eliminacijos pusperiodis yra 1,9-3,6 valandos, klirensas – 44 1/val. Tolterodinas metabolizuojamas kepenyse, kepenų citochromo P450 (CYP) 3A4, susidaro veiklus metabolitas; išskiriamas su šlapimu, todėl jo klirensas labai sumažėja esant kepenų cirozei ar sutrikus inkstų funkcijai. Nenustatyta kliniškai reikšmingų sąveikų su kitais vaistais, išskyrus CYP3A4 inhibitorių ketokonazolį, kai reikia sumažinti tolterodino dozę.
Tolterodino populiarumą lemia funkcinis jo selektyvumas šlapimo pūslei, veiksmingumas bei toleravimas, net ir vyresnio amžiaus pacientų, taip pat mažesnis nepageidaujamų poveikių skaičius (rečiau ir mažiau džiūsta burna). Tai patvirtina klinikiniai tyrimai. Tolterodinas yra toks pat veiksmingas ar net veiksmingesnis nei oksibutininas, tačiau, vartojant tolterodino, rečiau pasireiškia nepageidaujamų poveikių, ypač burnos džiūvimas.
Rekomenduojama tolterodino dozė pacientams, esant dirgliai šlapimo pūslei, – 2 mg du kartus per parą, dozę galima mažinti iki 1 mg du kartus per parą, atsižvelgiant į individualų atsaką ir toleravimą. Vaisto galima skirti neatsižvelgiant į maistą, nereikia koreguoti dozės vyresniems žmonėms. Esant sumažėjusiai inkstų ar kepenų funkcijai ar vartojant vaistų, slopinančių CYP3A4, dozė neturėtų viršyti 2 mg/p. Tolterodinas kontraindikuotinas esant šlapimo susilaikymui, sutrikusiam virškinamojo trakto praeinamumui ar nekontroliuojamai uždaro kampo glaukomai. Nėštumo metu vaisto galima vartoti, jei potenciali nauda motinai atsveria potencialią riziką vaisiui.
Pacientų juntami simptomų pokyčiai
Neseniai atlikto tyrimo IMPACT metu vertinti 863 pirminės sveikatos priežiūros pacientų, vartojančių tolterodino, HŠP simptomų pokyčiai. Nustatyta, kad pacientus labiausiai varginantys simptomai yra šlapinimosi dažnis dieną (32 proc. pacientų), šlapinimosi dažnis naktį (28 proc), skubus šlapimo nelaikymas (24 proc.) ir staigus noras šlapintis (18 proc). Klement ir kt. tyrimo rezultatai parodė, kad 61 proc pacientų, pavartoję tolterodino, jautė pagerėjimą. Gydymas tolterodinu 64 proc. pacientų sumažino šlapinimosi dažnumą, 30 proc. – poreikį šlapintis naktį, 74 proc. sumažėjo skubaus šlapimo nelaikymo, 86,2 proc. pacientų sumažėjo skubaus noro šlapintis.
Taigi tolterodinas smarkiai sumažina pacientus varginančius HŠP simptomus.
Doc. Vytautas Kasiulevičius
Gydymo menas