Gyvenimas su šlapimo nelaikymu kupinas prarastų svajonių, vaikiškų ašarų, išlaidų ir izoliacijos 2014-09-29

Auskaras bamboje ir pokyčiai dubens dugne, staigus vaiko šlapinimasis naktimis signalizuojantis apie inkstų vėžį, dvigubi senjorų slaugos standartai namuose ir slaugos įstaigose – tai tik dalis temų, kurios buvo aptartos vakar vykusioje pirmojoje šlapimo nelaikymo temai skirtoje konferencijoje. Konferenciją organizavo VšĮ Inkocentras, jau dešimtį metų dirbantis su šlapimo nelaikymą turinčiais žmonėmis bei jų artimaisiais.

Konferencijoje „Gyvenimas su šlapimo nelaikymu. Kokybė, kasdienybė bei iššūkiai“ sveikinimo žodį tarusi Seimo sveikatos komiteto narė Vida-Marija Čigriejienė atkreipė dėmesį, jog pasaulyje šlapimo nelaikymas pripažįstamas kaip liga, tačiau daug kur šiam susirgimui neskiriama dėmesio kaip prioritetinei problemai. „Tai didelė socialinė, higieninė problema, skatinanti žmogaus izoliaciją. Emociniai sutrikimai, blogėja miegas, šeimyninio gyvenimo problemos – galima vardinti ir vardinti kokios būna šlapimo nelaikymo pasekmės žmogui ir jo šeimai. Tačiau šiandien reikia bendrų veiksmų, reikia kelti inkontinencijos aktualiją valstybinių įstaigų koridoriuose, reikia palaipsniui surasti lėšų tinkamam medicinos priemonių kiekio kompensavimui. Tikiu, kad greitai traktuosime šlapimo nelaikymą kaip gyvybiškai svarbų sutrikimą, o jūsų pasirašyta rezoliucija bus pagrindas atkreipti dėmesį“, – medikų bendruomenei kalbėjo Seimo narė.

Pasak konferencijos sumanytojos, VšĮ Inkocentras vadovės Jurgos Misevičienės, atskiros, gydytojams skirtos konferencijos poreikį ji suprato po apsilankymų eilėje panašių renginių. „Šlapimo nelaikymas daug kur būdavo minimas tik vienu kitu aspektu, kartais jam skiriamas pranešimas, tačiau išsamiai niekada nebuvo medikų bendruomenės aptartas ir išanalizuotas. Manau, pirma tokio pobūdžio konferencija taps kasmetine tradicija, kurioje gydytojai galės pasidalinti naujausiais pasiekimais gydymo bei slaugos srityse“, – kalbėjo J. Misevičienė.

2012 m. mūsų šalyje gyveno 537 000 asmenys vyresni nei 60 m., tai sudaro 21 proc. nuo visos visuomenės. Prognozuojama, kad 2030 m. kas trečias lietuvis bus senjoras. Pagyvenusio amžiaus moterų yra beveik du kartus daugiau negu vyrų. SCA Hygiene Products kompanijos atstovas Jonas Vencpolis įsitikinęs, jog artimiausiu metu visuomenės senėjimas pareikalaus dar daugiau išlaidų slaugai. „Šlapimo nelaikymas tiesiogiai susijęs su populiacijos senėjimu, beveik kas antras susiduria su tuo. Pagal paplitimą šlapimo nelaikymas lenkia tokius susirgimus kaip Alzheimeris, Parkinsonas ir kitas būkles. Tas nuo vyresnio amžiaus žmonių sklindantis naftalino ir šlapimo kvapas vertinamas kaip savaime suprantamas dalykas. Šlapimo nelaikymas yra tarsi senėjimo barometras“, – kalbėjo specialistas.

Pasiremdamas skandinavų patirtimi, jis pateikė patarimų, kaip mažinti tiesiogines ir netiesiogines išlaidas slaugai. J. Vencpolio teigimu, esama šlapimą sugeriančių priemonių kompensavimo sistema ir slaugos įstaigų realijos (geresnės kokybės priemonės tiesiog vagiamos) verčia artimuosius pirkti netinkamus gaminius, kurie neužtikrina gero šlapimo sugėrimo. „Per pusantros valandos gali išsivystyti pragulos, jei žmogus guli su per didele šlapimą sugeriančia priemone, šlapimas pratekės – bus ir kvapas, ir šlapia lova. O tai ves tiek į papildomas išlaidas (patalynės plovimas), tiek į psichologinius sunkumus, kurie kils žmogui“, – atkreipė dėmesį konferencijos pranešėjas.

Didelį šeimos gydytojų susidomėjimą sukėlė VU MF Vaikų ligų klinikos, VUSK Vaikų ligoninės vaikų nefrologės, doc. Rimantės Čerkauskienės paskaita apie vaikų šlapinimosi sutrikimus. Gydytoja nudžiugino pasakiusi, jog jos gydymo įstaigoje veikia neformalus uroterapijos kabinetas. „Tokie kabinetai labai populiarūs ES šalyse, čia vaikai, turintys įvairias šlapinimosi sutrikimų formas mokomi tinkamai pasišlapinti, čia su jais dirba kitų sričių specialistai, čia bendraujama su vaikų tėvais“, – kalbėjo medikė. Deja, kol kas specialistų darbas šiame kabinete nėra apmokamas iš Ligonių kasų.

Taip pat konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai apie vyrų ir moterų šlapimo nelaikymo chirurginio gydymo galimybes bei apie dirgliosios šlapimo pūslės medikamentinį gydymą.

Per mažas slaugos priemonių kiekis, kai kurių vaikų šlapinimosi sutrikimų gydymo medikamentais per trumpi kursai, kad galima būtų užtikrinti pasveikimą, šlapimo nelaikymo chirurginio gydymo kompensavimo nebuvimas – konferencijos lektoriai atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į netinkamą valstybės dėmesį į inkontinenciją turinčių asmenų slaugą bei gydymą. O konferencijos organizatoriai pakvietė pasirašyti rezoliuciją, kurioje prašoma valdžios institucijų atkreipti dėmesį į šlapimo nelaikymą turinčių asmenų teisę į slaugą bei gydymą. Konferencijos organizatoriai rezoliuciją įteiks Vyriausybės, Seimo, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos vadovams.

Daugiau informacijos:

Jurga Misevičienė, vadovė

VšĮ Inkocentras

Tel. +370 640 43187

www.buksausas.lt