Šlapimo nelaikymas gali būti išgydytas 2008-01-01
Daugybė žmonių, ir ne tik pagyvenusio amžiaus, kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Literatūros duomenimis, vyresniu nei 60 mėty amžiaus grupėje šlapimo nelaikymu gali skystis iki 40 proc. žmonių, o tarp vyresnių nei 75 mėty – net iki 80-90 proc. Taip pat teigiama, kad ši problema kamuoja kas trečią moterį.
Apie šlapimo nelaikymą anksčiau buvo vengiama kalbėti, tačiau paskutiniais metais ši tendencija kinta. Ir tai teisinga, nes tik pripažindami problemą galime ją išspręsti. Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo ištekėjimas, sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui.
Šlapimo nelaikymo tipai
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos klasifikaciją, yra keletas šlapimo nelaikymo tipu. Tai – šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, dirgli šlapimo pūslė, šlapimo nelaikymas dėl perpildytos šlapimo pūslės, neurogeninis, mišrus šlapimo nelaikymas ir kt. – Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu vadinamas įtampos šlapimo nelaikymu. Šlapimas teka be noro šlapintis, protarpiais, mažomis porcijomis, kai tik padidėja slėgis pilvo ertmėje (kosint, čiaudint, juokiantis). Šį sutrikimą gali sukelti gimdymo traumos, mažojo dubens operacijos, nutukimas, sunkus fizinis krūvis, lėtinis viduriu užkietėjimas, ilgai užsitęsęs kosulys, tam tikros lėtinės ligos, medikamentai. Šis šlapimo nelaikymo tipas būdingesnis moterims
– Dirgli šlapimo pūslė arba skubos šlapimo nelaikymas Būdingas staiga atsirandantis noras šlapintis, ir nespėjama sulaikyti iki nueinant į tualetą. Sutrikimas atsiranda dėl padidėjusio šlapimo pūslės dirglumo. Tai dažniausiai nutinka dėl nervinės reguliacijos sutrikimu.
– Mišrus šlapimo nelaikymas. Šiam tipui būdingi abiejų minėtu tipu požymiai.
– Šlapimo nelaikymas dėl perpildytos šlapimo pūslės. Pacientas jaučia apgaulingą norą šlapintis, silpnėja srovė, atsiranda nevisiško pasišlapinimo pojūtis, būtina stangintis. Ši patologija dažniau pasitaiko vyrams. Ją sukelia prostatos ligos.
– Neurogeninis, esant centrinės ar periferinės nervų sistemos ligoms. Taip dažniausiai nutinka asmenims po traumų, kuriems yra ryškiu suvokimo sutrikimu, sergantiems Alzheimerio liga, išsėtine skleroze.
– Pooperacinis šlapimo nelaikymas. Dažniausiai po prostatos pašalinimo operacijos.
Apie vyru šlapimo nelaikymą
Kai kalbame apie šlapimo nelaikymą, dažniausiai turime galvoje moteris, tačiau ši problema kamuoja ir vyrus. Dažniausia vyru šlapimo nelaikymo priežastis yra padidėjusi prostata, kliudanti šlapimui pratekėti šlapinimosi metu. Dėl to šlapimo pūslė nevisiškai išsituština, todėl nuolat varva. Rūkalių kosulys taip pat gali būti netiesioginė nelaikymo priežastis, kadangi toks kosulys yra dažnesnis ir dažnai smarkesnis. Rūkymas sukelia didesnį pavoju susirgti medžiagų apytakos ligomis, dėl kuriu vartojant diuretiku taip pat padidėja nelaikymo rizika. Taip pat yra nustatyta, kad vyresniame amžiuje nuolatinis alkoholio vartojimas bei antsvoris labai padidina šlapinimosi sutrikimu atsiradimo tikimybę.
Ar verta gydytis?
Dažnai žmonės, kenčiantys dėl šlapimo nelaikymo, susitaiko su šia problema ir nemato prasmės ieškoti pagalbos. Tačiau net 8 iš 10 varginamu šio sutrikimo asmeny gali būti visiškai išgydyti. Kitiems gydymas gali smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę. Pirmiausia patariama atsikratyti antsvorio, mesti rūkyti, riboti nesaikingą kavos gėrimą. Jeigu įmanoma, – nevartoti medikamentų, galinčių skatinti nevalingą šlapimo išsiskyrimą. Moterims dubens dugno raumenų tonusą ir jėgą pagerina speciali tarpvietės raumenų mankšta. Be to, skiriamos fizioterapijos procedūros, mankštos kompleksai.
Gydymas vaistais
Vaistu šlapimo nelaikymui gydyti yra ganėtinai daug, tačiau efektyviausiai jais gydoma dirgli šlapimo pūslė. Yra keletas medikamentu grupių, kurios skirstomos pagal veikimo mechanizmą. Tačiau šių medikamentu parinkimas labai individualus.
Higienos priemonės
Kad ir kaip būtu, bet dažnai prireikia ir higienos priemonių, kuriu šiuo metu yra gana daug. Daugeliui motery nuo šlapimo lašėjimo apsisaugoti patogiau naudoti higieninius įklotus, kuriu jos turi. Tačiau tarp šlapimo ir menstruaciniu išskyrų yra skirtumas, ir kaip tik dėl šios priežasties yra gaminami specialūs įklotai dviem iš esmės skirtingiems atvejams. Šlapimas yra lengvas ir išsiskiria didesniais kiekiais, tuo tarpu menstruacinės išskyros yra tirštesnės ir išsiskiria palaipsniui. Todėl esant šlapimo nelaikymui higienai užtikrinti turi būti naudojami specialūs įklotai, kurie greičiau ir daugiau sugeria, išlaiko savo formą, taip pat būtu labai gerai, jeigu jie turėtu kvapu kontrolės mechanizmą, kuris neleistu atsirasti blogam kvapui. Higienos priemonės neišgydys šlapimo nelaikymo, tačiau jos padės jaustis laisviau ir saugiau kiekvieną dieną.
Operacijos baimė
Dauguma moterų skeptiškai galvoja apie chirurginį šlapimo nelaikymo gydymo būdą. Galbūt taip yra dėl skalpelio baimės ar dėl nežinojimo, kad operacija gali išgydyti ir sugrąžinti normalią gyvenimo kokybę. Operacija atliekama esant įtampos ir mišriam šlapimo nelaikymui, kai gydymas vaistais 3-6 mėnesius neefektyvus. Pasaulyje yra žinoma apie 200 operacijų tipu šlapimo nelaikymui koreguoti. Pasirinkimas priklauso nuo moters negalavimu, šlapimo sistemos anatomijos ir fiziologijos pokyčių bei šlapimo pūslės rauko funkcijos. Jeigu anatomijos pokyčiai dideli, gali tekti atlikti plastinę makšties operaciją, kartais net šalinti gimdą. Paskutiniu metu labiausiai vertinamos nesudėtingos, efektyvios ir kuo mažiau žalojančios aplinkinius audinius operacijos. Efektyviausia, jau keletą mėty atliekama ir Lietuvoje, – šlaplės vidurinės dalies pakėlimas sintetine juostele (sutrumpintai vadinama TVT). Operacija trunka apie 20 minučių, komplikacijų dažnis labai mažas, o rezultatai stulbinantys – efektyvumas – daugiau nei 90 procentu. Vyru šlapimo nelaikymas, kuris atsiranda po įvairių operacijų, pažeidus nervus, gydomas chirurginiu būdu – implantuojamas dirbtinis sfinkteris. Sis gydymo būdas taip pat tinka esant nuolatiniam šlapimo nelaikymui, tačiau ne visiems pacientams galima atlikti tokias operacijas, o didžiausia problema, kad šios operacijos Lietuvoje kol kas neatliekamos.
Gydytoja rezidente Diana Sedlickaitė
Sveikas žmogus