Medikė šimtus moterų išvadavo nuo nemalonių pojūčių ir kvapo 2008-08-20
Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) docentė akušerė ginekologė Rosita Aniulienė neseniai atliko 250-ąją minimaliai invazinę šlapimo nelaikymo problemą pašalinančią operaciją.
R.Aniulienė yra pirmoji gydytoja Lietuvoje, prieš 8 metus pradėjusi minimaliai invazines šlapimo nelaikymo operacijas.
Per mėnesį R.Aniulienė atlieka vidutiniškai 10-15 operacijų.
Pasaulyje šios operacijos atliekamos 13 metų.
Dirba keliose srityse
KMUK medikė akušere ginekologe dirba 15 metų. Moters specialybės pasirinkimą nulėmė studijų laikais ginekologijos skyriaus operacinėje atlikta praktika.
Minimaliai invazinėmis šlapimo nelaikymo problemomis gydytoja susidomėjo 1999 metais po stažuočių užsienyje. Iš Suomijos į Lietuvą atvykęs specialistas tik dar kartą paskatino moterį gilintis į šią sritį.
„Nesu vien šlapimo nelaikymo specialistė. Dirbu ir akušere-ginekologe. Tačiau džiaugiuosi, kad galiu atsiskleisti keliose srityse“ – sakė R.Aniulienė.
Sūnus seka mamos pėdomis
Visą savo laisvalaikį medikė skiria šeimai: dviem sūnums ir vyrui. Vyriausiasis Povilas seka mamos pėdomis – mokosi ketvirtame Kauno medicinos universiteto (KMU) kurse ir svajoja tapti chirurgu. Jaunėlis mokosi 7 klasėje, todėl apie profesiją dar negalvoja, tačiau puikiai groja akordeonu.
Po įtemptos darbo dienos moteris atsipalaiduoja gyvūnų draugijoje. Seimą augina du šunis ir vėžlį.
Skundžiasi ir jaunos moterys
Šlapimo nelaikymu dažniausiai skundžiasi 50-metį perkopę žmonės. Si problema kamuoja apie 40 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus pacientų, o vyresnių nei 75 metų – net 80 -90 proc.
Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo tekėjimas sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui, sukeliantis medicininių, socialinių ir higieninių problemų. Vis dažniau šlapimo nelaikymu, atsiradusiu po gimdymo dėl šlapimo pūslės vientisumo pažeidimų, skundžiasi ir jaunos moterys. Jei šlapimo takai nėra pažeisti, šlapimą moteris gali sulaikyti tol, kol spaudimas, palaikantis uždarą šlaplę, yra didesnis nei spaudimas šlapimo pūslėje.
Šlapimo nelaikymą lemia amžius, gimdymai, menopauzė, šlapimo takų ligos, pilvo ertmės operacijos, nervų sistemos ligos, diabetas, padidėjusio kraujo spaudimo liga, Alzheimerio liga, nutukimas, rūkymas, nesaikingas kavos ir alkoholio vartojimas bei sunkios sąnarių ligos.
Yra trys moterų šlapimo nelaikymo tipai: šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, dėl dirglios šlapimo pūslės ir mišrus šlapimo nelaikymas.
Vaistai ne visada padeda
„Džiugu, kad pastaraisiais metais vis daugiau moterų ryžtasi ne tik prabilti apie šiuos negalavimus, bet ir nesibaimina operacijos“, – sakė KMUK akušerė ginekologė R.Aniulienė.
Šlapimo nelaikymas gydomas ir vaistais, tačiau medikamentai padeda tik esant dirgliai šlapimo pūslei. Jei šlapimas nelaikomas fizinių krūvių metu (čiaudint, kosint, sportuojant), reikalinga operacija.
Planinė operacija pacientei paskiriama atlikus specialius testus ir urodinaminius tyrimus. Tai veiksmingiausias metodas norint nustatyti šlapimo nelaikymo tipą.
Privalo įsigyti implantą
Operacijos neretai tenka laukti apie mėnesį. Jos veiksmingumas – apie 95 – 98 proc. Chirurginis gydymas taikomas nemokamai, tačiau pacientės privalo įsigyti operacijai reikalingus instrumentus ir implantą, kurie atsieina 1 650 litų.
Pacientėms taip pat rekomenduojama atsikratyti antsvorio, mesti rūkyti, skiriamos fizioterapinės procedūros, mankštos kompleksai.
Dažniausiai KMUK akušerė ginekologė R.Aniulienė operuoja 50-metį peržengusias moteris, tačiau medikei minimalią chirurginę invaziją teko taikyti ir jaunai 29 metų moteriai.
„Jaunos moterys yra daug drąsesnės ir atvirai kalba apie savo bėdas.
Tačiau dauguma jų nežino, kad šlapimo nelaikymo operacijas derėtų daryti tada, kai jau nebeplanuojama gimdyti vaikų“ – teigė ginekologė.