SAM atstovė: ateityje daug dėmesio skirsime kitai inkontinencijos problemą turinčių žmonių grupei – išmatų nelaikantiems pacientams 2019-06-18

Jūsų dėmesiui pateikiame interviu su Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyriausiąja specialiste Ilona Šakiene.

 

Kaip vertinate SAM sukurtą ir veikiančią darbo grupę, skirtą gerinti žmonių turinčių šlapimo nelaikymą, gydymą ir priežiūrą? Kokie artimiausi šios grupės darbo tikslai?

 

Tokia darbo grupė, kurioje suburti išties kompetentingi savo srities ekspertai, yra labai naudinga sprendžiant medicinos pagalbos priemonių prieinamumo pacientams, turintiems inkontinencijos problemų, klausimus. Labai džiaugiuosi, kai diskusijose su ekspertais koncentruojamasi ne tik į medicinos pagalbos priemonių kompensavimo klausimus, bet ir į visas galimybes pagelbėti pacientui, kad tų medicinos pagalbos priemonių nereikėtų, turiu omenyje operacinį gydymą. Pirmus metus darbo grupė intensyviai dirbo siekdama optimizuoti ir pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą – sugrupuoti priemones taip, kad galima būtų padidinti kompensuojamųjų priemonių skaičių. Ir toliau keliame sau iššūkius, daug dėmesio skirsime kitai inkontinencijos problemą turinčių pacientų grupei – išmatų nelaikantiems pacientams. Taip pat galvojame apie inkontinencijos ir stomų priežiūros kabinetus – laukia didelis darbas teisiškai aprašant tokių kabinetų veiklą.

 

Įvertinkite šlapimo nelaikymo statuso pokytį – iš simptomo į ligą. Kaip tai paveikė VLK išlaidas? Ar išlaidos slaugos priemonėms išaugo? Kiek išrašyta receptų? Kaip pasikeitė ligonių statistika?

 

Nuo 2018 m. liepos 1 d. pasikeitusi medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarka leidžia kompensuoti medicinos pagalbos priemones tiems pacientams, kuriems iš tiesų jų reikia. Indikacijų išgryninimas taip pat leido padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kiekį, ką, manau, pajuto kiekvienas pacientas, gyvenantis su inkontinencijos problema. Įvertinę turimą statistiką matome, kad per  pirmus 5 mėnesiuis 2019 metais priemonės kompensuotos 38 292 pacientams – tai yra 30 proc. daugiau nei per tą patį laiką 2018 metais. 2019 m. pirmų 5 mėnesių Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidos jau sudaro 3 mln. eurų, ir jei tokiu tempu didės poreikis, 2019 metais prognozuojamos išlaidos sieks apie 7,2 mln. eurų. Palyginti su 2017 m., jos padidės apie 1,48 karto, palyginti su 2018 m. – apie 1,38 karto. Taigi matome, kad pacientai išties aktyviai naudojasi savo teise į kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones.

 

Inkocentras dažnai sulaukia laiškų iš pacientų ir jų artimųjų, kuriuose žmonės skundžiasi, kad šeimos gydytojai renkasi „eiti sunkiausiu keliu“: patys nediagnozuoja, nors gali ir sutrikimas akivaizdus, neišrašo slaugos priemonių tiek, kiek priklauso pagal naują tvarką. Ar ministerijai tenka sulaukti tokių skambučių? Kaip, jūsų nuomone, galima medikų bendruomenei padėti priimti pokytį?

 

Kiekvienas gydytojas kasdieniame darbe vadovaujasi jo teises, pareigas ir kompetenciją nustatančia medicinos norma. Naujoji medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarka įsigaliojo kaip tik tuo metu, kai buvo keičiama šeimos gydytojo medicinos norma, matyt, todėl ir galėjo kilti sumaištis tarp šeimos gydytojų. Šiuo metu jau įsigaliojo naujoji šeimos gydytojo medicinos norma, kurioje tarp kompetencijų aiškiai nurodytas šlapimo nelaikymo diagnozavimas, tad tikiuosi, tai sutrumpins paciento kelią medicinos pagalbos priemonių kompensavimo procese.

 

Pacientai savo feisbuko grupėse vieni kitų klausinėja, kaip pasikeitė šlapimą sugeriančių priemonių kompensavimo tvarka. Girdėję, kad pasikeitė, tačiau kaip konkrečiai – nežino. Kaip, jūsų manymu, suteikti jiems informacijos?

 

Manyčiau, kad vienas efektyviausių būdų tobulinti sveikatos priežiūros sistemą yra bendradarbiavimas su pacientų interesus atstovaujančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis, išgirstant keliamas problemas bei, esant galimybei, paverčiant pacientų lūkesčius konkrečiais sprendimais. Labai džiaugiuosi, kad pacientai, gyvenantys su inkontinencijos problema, taip pat turi kompetentingą atstovą – VšĮ Inkocentrą. Bendromis pastangomis sukūrėme esamą medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarką, toliau matyčiau didelį VšĮ Inkocentro vaidmenį skleidžiant informaciją pacientams. Žinoma, Sveikatos apsaugos ministerija yra pasirengusi bendradarbiauti ir šioje informacijos skleidimo srityje.